DMLS – DIRECT METAL LASER SINTERING

DMLS ‘nin Kısa Tarihçesi

DMLS, Alman menşeli Elextrolux Hızlı Geliştirme(ERD) ve EOS firmaları,  tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak 1996’da ticari olarak duyurulmuştur fakat icat edilmesi ve laboratuvar testleri daha önceki tarihlere dayanır.

DMLS Nasıl Çalışır?

  1. Yazılımlar sayesinde CAD datası katmanlarına ayrıştırılarak, 3D printer başlığının hareket edeceği yol belirlenir.
  2. Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) CAD verilerinden tamamen işlevsel metal parçaları oluşturmak için mikro kaynak toz metaller ve alaşımlar için hassas, yüksek voltajlı lazer kullanır.
  3. Üretim tablasına bir katman toz, bir mekanizmanın hareketiyle serilir.
  4. Yüksek voltajlı lazer, katman üzerinde önceden belirlenen yollar üzerinde hızlı ışımalar yaparak gezinir ve granüller haldeki malzeme tozlarını sinterleyerek birbirine yapıştırır ve model geometrisini oluşturan katmanlardan biri bu şekilde tamamlanır.
  5. Katılaşarak tamamlanan bu katman, başlığın veya üretim tablasının bir birim (katman kalınlığı kadar) hareketi sonucu, örülecek yeni katman için temel oluşturur.
  6. Bu süreç modeli oluşturan bütün katmanlar oluşana kadar devam eder.

Metal Prototipleme DMLS

DMLS Teknolojisinin Avantajları

  1. Zaman alıcı kalıpları ortadan kaldırır,
  2. Diğer metal üretim süreçleri ile mümkün olmayan karmaşık geometrileri üretebilir,
  3. Inconel, Alüminyum, Paslanmaz Çelik ve Titanyum gibi malzemelerden yapılmış parçalar, güçlü, mukavim ve ısıya dayanıklıdır,
  4. Sonuçta kalıp süreçleriyle uğraşmadan bitmiş bir metal ürün alırsınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

DMLS teknolojisinde uygun cihaz ve uygun malzeme seçimine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle işinde uzman ekiplerin desteğini almak önemlidir. Bazı noktalarda destek malzemelerinin sökülmesi zor olabilir. Bu nedenle prototipleme sırasında ihtiyaca uygun 3D yazıcıların kullanımı ve doğru konumlandırma büyük önem arz etmektedir. Cihaz yatırımları ve sarf malzemeler istenen fiyat aralığına gelmesiyle üretimde çok daha fazla rol alacaktır

0