POLYJET

Kısa Tarihçesi

Polyjet teknolojisinin mimarı Objet model prototip sistemlerini üreten Stratasys ‘tir. Bu teknolojinin çalışma prensibi inkjet printerlara benzer. Katmanlar fotopolimer reçine malzemenin püskürtüldükten sonra UV ışınla kürlenmesiyle oluşturulur.

Nasıl Çalışır?

  1. Slicer adı verilen yazılımlar sayesinde CAD datası katmanlarına ayrıştırılarak, 3D printer başlığının hareket edeceği yol belirlenir. İhtiyaç varsa üretim esnasında kullanılacak destek yapıları da bu aşamada oluşturulur.
  2. İnşa malzemesi olan fotopolimer reçine, püskürtülerek UV ışınla kürlenir ve ilk katman oluşturulur.
  3. Kimyasal olarak UV ışınla çabuk kürlenebilen polyjet malzemeleri sayesinde diğer katmanlar da üzerine eklenerek model yapı oluşturulur.
  4. Üretim sonucunda oluşacak destek malzemeleri suyla temizlenir ve modelimiz hazırlanmış olur. (Destek malzemesi ve fotopolimer reçine ayrı kimyasal özellikere sahip olduğundan ayrı kafalardan püskürtülür. Destek malzemesi suda eriyebilme özelliğine sahiptir.)

Polyjet Teknolojisi

Avantajları

Malzeme Çeşitliliği : 120 çeşit farklı malzeme

Çoklu Malzeme Kullanımı

Yüzey Kalitesi : 16 mikron katman kalınlığı

Yüksek Detay Seviyesi : Mükemmel detaylarla yüksek ölçüsel hassasiyet.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu teknolojide kullanılan malzemelerin çekme dayanımı diğer teknolojilere göre daha düşük olup, tasarlanan geometrilerin boyutlandırılması sırasında dikkate alınmalıdır.

Teknolojinin mimarı Stratasys’in web sayfasına gitmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

0