Kalite Kontrol Nedir, Nasıl Yapılır?

Kalite Kontrol Nedir

 

Kalite Kontrol Nedir; uzun uğraşların sonunda, tasarımınız artık son şeklini aldı. Üretim öncesi son kontrolleri yapabilmek için tasarımınızın prototipini ürettirmeye karar verdiniz. Üretilen prototipler elinize geçtiğinde büyük bir hayal kırıklığı ile tasarımınızın düşündüğünüz şekilde monte edilemediğini gördünüz.Her şeyi en baştan kontrol etmenin ne kadar vakit alacağını düşünürken, içinize bir şüphe düştü: ” Sorun gerçekten tasarımda mıydı, üretilen prototiplerde miydi?

Kalite Kontrol Nedir

 

Prototipleme teknolojilerinin günümüzde geldiği noktada, prototipler kendilerinden beklenen ölçüsel hassasiyeti büyük oranda karşılayabilmektedir. Bununla birlikte çok düşük toleranslı bölgelerde ve özellikle büyük ölçülerinden ötürü tek parça olarak üretilemeyen prototiplerde ölçü hassasiyeti talep edilen aralığın dışına çıkabilir. Elinize bir kumpas alıp bir iki deliğin çapını ölçmek çoğu zaman sorunu çözmeyebilir. Bu tip durumlarda yapılabilecek en iyi şey prototipin üç boyutlu tarama tekniği kullanılarak taranmasıdır.

 

Kalite Kontrol Raporu

Poligon Mühendislik tarafından sunulan hizmetlerden biri de kalite kontrol raporlamasıdır. Bu raporlamada kullanılacak verileri elde etmek için en uygun çözümü sunan teknoloji olan üç boyutlu optik tarama tekniği kullanılmaktadır. Üç boyutlu tarama tekniği ile 7 mikron gibi yüksek bir hassasiyet değerinde ölçümler yapılabilmektedir. Bu teknik yüksek çözünürlüklü kameralarla yapılır. Bir projektörün ışık düşürdüğü objenin fotoğraflarını çekmek ve fotogrametri esaslarını kullanarak çekilen yüzeylerin nokta bulutunu elde etmeye yarayan bir tekniktir. Özellikle kalite kontrol, tersine mühendislik gibi ihtiyaçlara cevap verir. Ayrıca nokta bulutları için özel olarak geliştirilen bir yazılımın kullanılması ile detaylı üç boyutlu tarama raporlarının oluşturulmasına da olanak tanımaktadır.

 

Böylelikle prototipin üç boyutlu taranması ile elde edilen nokta bulutu datası, CAD model ile üst üste oturtularak ölçüsel karşılaştırma yapılır. CAD model ile prototipin ölçüleri arasındaki fark, yani prototipin gerçek hassasiyet değeri elde edilir. Alternatif yöntemlere göre çok daha hızlı bir teknik olan üç boyutlu tarama tekniği, ayrıca kullanım kolaylığı da sunmaktadır. Gerektiği durumlarda prototipin tamamının taranması yerine, kritik ölçülere sahip olan bir bölgesi de taranabilir ve raporlama sadece bu bölgede yapılabilir.

 

Bütün bu avantajlara ek olarak CAD model bir koordinat eksenine göre modellendiği takdirde, prototipin taranması ile elde edilen nokta bulutu da aynı koordinat eksenine oturtulabilmektedir. Ölçüsel sapmayı da bu eksene göre tanımlayabilmektedir. Böylelikle, kendi bünyesindeki kalite kontrol çalışmalarını bu esasa göre yapan firmalar kendi kalite kontrol raporlarıyla birebir karşılaştırabilecekleri ve yorumlayabilecekleri bir rapor elde edebilmektedir.

 

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0
3d scanning3d - 3b tarama