Multijet Fusion (MJF) ile Selective Laser Sintering (SLS) Farklı Mı?

Multijet Fusion (MJF) ile Selective Laser Sintering (SLS)

Bilindiği gibi SLS, 1980’lerden bu yana kullanılan ve endüstride FDM’den sonra en sık tercih edilen 3D üretim teknolojisidir. Uzun bir aradan sonra bu alana yeni bir oyuncu katıldı ve bu oyunun kurallarını değiştirmekte oldukça iddialı. Oyuncunun adı: “HP Multijet Fusion”. Aynı aileden olan MJF’nin SLS’den ne gibi farkları var, Multijet Fusion (MJF) ile Selective Laser Sintering (SLS) arasındaki farklara gelin beraber bakalım:

Her iki teknolojide PA malzeme kullanıyor. Ancak üretim konusunda burada ayrışıyorlar. SLS, lazer aracılığı ile her kesiti ayrı ayrı sinterlerken, MJF, tablayı her geçişte bir katman üretiyor. Bu işlemi yaparken en büyük fark “fusing agent” ve “detail agent” denilen katkı maddesi kullanması. Kızılötesi ısı kaynağı sayesinde ise agent ve PA malzeme kürleşerek yüksek kaliteli parçayı oluşturuyor ve tüm bu süreç 9 sn. sürüyor. Açıkça görülüyor ki; MJF, SLS ‘den çok daha hızlı. Yapılan çalışmalar MJF’nin yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı olduğunu belirtmekte.

Önemli bir kriter olan malzeme maliyeti konusunda ise; HP kullandığı malzemenin %80’ini geri kazanırken, hızlı soğutma ünitesi sayesinde üretim döngüleri kesintisiz devam ediyor. SLS’de ise malzeme geri dönüşümü oranı %50 olmakla birlikte üretim sonrası soğuma doğal yollardan olmakta. Hız, malzeme geri dönüşümü ve hızlı soğuma özelliği ile HP maliyetleri neredeyse yarı yarıya aşağı çekmekte ve oyunu farklı bir şekilde oynadığını göstermektedir.

3D üretimde genellikle büyük parçaların üretimi problemlidir. Tablaya sığmama veya çarpılmalar en büyük sorundur. MJF’nin termal kontrol özelliği sayesinde tablada 12 farklı alandan ve 900 ayrı noktadan ısı kontrolü sağlıyor. Bu sayede çarpılma riski ortadan kalkıyor. Yapılan çalışmalarda, parça boyutu küçük yada büyük olsun üretimler tolerans aralığında kalırken, SLS teknolojisinde parça boyutu büyüdükçe tolerans dışına çıktığı gösterilmiştir.

Her iki teknoloji ilk bakışta benzer gibi görünse de önemli noktalarda farklılaşıyor. Bundan sonra aklımıza bir soru geliyor. “SLS’in sonu geldi ve oyun bitti mi?” Hep birlikte göreceğiz.

Önder Yapıcı

HP Sales Manager

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0
hp jet fusion 3d printer 4200HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler