Skip to content

Üç Boyutlu Baskı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Madde

1) Üç boyutlu baskı teknolojisiyle sınırların ötesinde deneyimler yaşayın.

İlk olarak günümüz teknolojisi için “Sky is the limit” söylemi aslında konuyu anlatacak en uygun tabir olabilir. Bunca farklı marka varken gerçekten ihtiyaçlarınıza uygun bir üç boyutlu yazıcı olması önemli. Beklenti ister endüstriyel bir parça üretmek ister daha küçük çaplı bir datayı üretmek olsun; üç boyutlu baskı alırken temelde güvenilir çıktılar sağlamak, verimli olmak ve son derece hassas sonuçlara ulaşmak gerekir. Bununla birlikte pek çok sektöre dokunan 3B yazıcılar medikal aparatlar üreterek farklı problemlere de çözüm sunar. Zortax 3D teknolojisi hem tasarımcılar hem de endüstriyel şirketler için en iyi seçeneklerdendir. Üç boyutlu baskı almak için Zortax 3D teknoloji ürünleri; birbiriyle bağlantılı, tümleşik bir sistem içinde çalışıyor. Bu nedenle boyutsal isabet ve mükemmel baskı kalitesi ile üretim yapıyor. Geniş bir çalışma alanı ve farklı özelliklere sahip çok çeşitli profesyonel abs, ultrat, petg ve benzeri malzemeler, Zortrax 3D teknolojisini çok elverişli ve mükemmel baskı kalitesi ile üretim yapan bir teknoloji haline getiriyor.

Üç Boyutlu Baskı - 3D Printer
Üç Boyutlu Baskı - 3D Printer

2) Üç boyutlu baskının otomotiv endüstrisine sağladığı katkı her geçen gün artıyor.

Günümüz teknolojisi; güvenilirlik, boyutsal isabet ve mükemmel baskı kalitesi ile, otomotiv parçalarının giderek daha yaygın bir şekilde üretimi olanaklıdır. Zortrax otomotiv parçalarını mükemmel kalitede üreterek otomotiv endüstrisine olağanüstü başarılara imza atıyor. Bununla birlikte günümüzde 3D teknolojisi büyük bir güce sahip. Ayrıca geleneksel üretim yöntemlerinin birçok aşamasından geçtikten sonra üretimi mümkün olmayan parçaları da üretebiliyorsunuz. Örneğin; katmanlı imalat teknolojisiyle üretilen parçalar daha hafif olduğu için; iyi performans ve daha düşük enerji tasarrufu sağlar. Sonuç olarak Zortrax bu özellikleriyle otomotiv endüstrisinin beklentilerini karşılayan teknolojileri içeriyor.

Üç Boyutlu Baskı
Üç Boyutlu Baskı - 3D Printer

3) Üç boyutlu baskı savunma endüstrisinin önemli bir parçası haline geldi.

Savunma endüstrisi, 3D teknolojisi ile boyutsal isabet ve mükemmel baskı kalitesi ihtiyaçlarını karşılıyor. Bununla birlikte boyutsal isabet ve mükemmel baskı kalitesi ihtiyaçlarını hızlı ve düşük maliyetlerle çözüyor. Ayrıca Zortrax’ın 3D teknolojisi Türkiye’de gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Ek olarak üretim teknolojileri konusunda maliyetleri ve harcanan zamanı neredeyse yarı yarıya düşürüyor. Arızalı veya aşınmış parçaları yerinde, güvenilir, mükemmel baskı kalitesi ile üretebilme kabiliyetine de sahip. Böylelikle savunma sanayinde başvurulan bir üretim yöntemi olarak öne çıkıyor.

4) Sağlık endüstrisine sağladığı katkı yadsınamaz.

3D teknolojisi ile üretim yapabilmek bize sağlık alanında bambaşka kapılar açıyor. Aynı zamanda bu teknoloji bu alanda ön plana çıkan ve son derece hassasiyet isabeti ile sektörün vazgeçilmezi. Ayrıca Zortrax’ın bu teknolojisi protezlerden, implantlara kadar şaşırtıcı çeşitlilikte tıbbi uygulamaları üretmeyi sağlıyor. Zortrax’ın sunduğu kalite, tıp uzmanlarının uygun bir maliyetle hastaya özel prototipler oluşturmasına olanak tanıyor. Ayrıntılı tarama, tıp endüstrisinin başarısının önemli bir dayanağı ve tedavide vazgeçilmez bir aşamasıdır.

5) Üç boyutlu baskıyla bir binanın maketini yapmak oldukça kolay.

Mimari planlardan, fiziksel modellere yolculuk uzun ve zorlu… Ayrıca el yapımı, detaylı ve ölçekli bir bina üretmek için çok çalışmak gerekir. Hele ki karmaşık geometriler söz konusu olduğunda daha fazla çalışmak… Bu süreç Zortrax ile oldukça kolay. Mimarlara mekan modellerini daha hızlı ve düşük maliyetle deneme yanılma imkanı veriyor. Bununla birlikte verimli bir süreç olarak da öne çıkıyor. Ayrıca müteahhitlere ve müşterilere yapının son haliyle ilgili bütün opsiyonlara açık olarak fikir de veriyor. Herhangi bir öneriyi zihinlerde somut olarak canlandırıyor. Böylelikle sektöre somut bir bakış açısı kazandırıyor.

Üç Boyutlu Baskı - 3D Printer
Üç Boyutlu Baskı - 3D Printer

Şubat 2021
Poligon Mühendislik - Amir Yılmaz
Zortrax Teknik Servis Uzmanı