Skip to content
Plg Haber - Poligon Mühendislik
 

Link To The Future

PLG HABER

 

Değerli Okuyucumuz;

2020 hepimiz için zor bir yıldı. Buna rağmen Poligon Ailesi olarak başarılı bir yılı geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz yılda hızla dijitalleşen dünyada firma olarak biz de adımlarımızı attık ve online mağazamızı canlıya geçirdik. 3D printer dünyasının çığır açan teknolojisi olarak kabul edilen HP Multi Jet Fusion  ile hızlı, ihtiyaca yönelik üretimler yaptık. Scantech ile tersine mühendislik ve kalite kontrol işlemleri konusunda tüm iş ortaklarımıza destek olduk. Zortrax ile masaüstü 3D yazıcı çözümleri üretirken Globalde Carbon ile PLG  Global UK tarafında uluslararası kanalda ihracat gerçekleştirdik. Tüm bu başarıların arka planında güçlü ve kendini işine adamış bir ekip, vizyoner liderlerimiz ve sektörde yarattığımız güven yer alıyor. Ürün geliştirme, hızlı prototipleme, hızlı imalat, tersine mühendislik, boyutsal kalite kontrol ve 3 boyutlu tarama konularında uzmanlaşmış olan firmamız 2021’de de çıktığı bu yolculukta katlanarak artan başarılara siz değerli iş ortaklarımızla birlikte imza atacaktır. 

Bu sayımızda 3 boyutlu tarama konusuna detaylı olarak değindik. Ayrıca şubat ayı boyunca tüm kalite kontrol süreçleriniz için siz değerli iş ortaklarımıza özel kampanyamızdan da yararlanmanızı istedik. Daha fazlası için lütfen bizi sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden

e-bültenimize üye olarak takip ediniz.

3D Scanner ile ilgili bilmeniz gereken 7 madde

1) 10 Mikrona Kadar Ölçüm Hassasiyeti

 

Tersine mühendislik; her geçen gün iş akışlarında daha önemli hale geliyor. Bir sonuca ulaşmak için ürünün nasıl üretildiğini anlamanın sistemsel yolu olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu süreci doğru kurgulamak gerekliliği ile birlikte kullanacağınız tarayıcının ihtiyaçlarınıza cevap verecek en kısa sürede 3D scanning işlemini yapabileceğiniz bir ürün olması da çok önemli. Sektördeki markalar arasından Scantech maliyet, zaman tasarrufu ve taşıma kolaylığı özellikleriyle rakiplerinden sıyrılıyor.  Alanında uzman mühendisler tarafından geliştirilmiş çözümler ile 3D Scanner pazarında bambaşka bir bakış açısı yaratıyor. Seri üretim öncesi süreçlerde bu yönteme gerek duyan her ihtiyaca yönelik çözüm odaklı yaklaşımıyla kullanıcılarına yetkinlik sağlıyor. 10 mikrona kadar ölçüm hassasiyeti sayesinde ise hassas ölçümler yapmanıza imkan tanıyor.

 

Teknoloji geliştikçe uzayın üç boyutunu algılayan yazılımlar, cihazlar, artırılmış gerçeklik uygulamalar birçok kavram ile tanıştık. Örneğin; günlük hayatımızın bir parçası olan bazı akıllı telefonlar bile ufak bir sensor yardımıyla bir nesnenin 3 boyutlu modelini çıkarıyor. 3 boyutlu teknolojiler sayesinde günümüzde 3D Scanning işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Rodin Müzesi’ni gezerken Düşünen Adam Heykeli’ni tarayabilirsiniz. Bir mağazada görüp çok beğendiğiniz koltuk takımını artırılmış gerçeklik uygulamalarının da yardımıyla evinizde nasıl duracağını kontrol edebilirsiniz. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi 3D Scannerlar sadece yukarıda bahsedilen basit amaçlar için değil, aynı zamanda endüstride kompleks amaçlar için de kullanılıyor.

2) Endüstriyel Tasarımcılar, Ürün Geliştiriciler, Üreticiler ve Kalite Kontrol Mühendisleri İçin 3D Scanner ile Mükemmel Çözüm

3D Tarama, endüstriyel tasarımcıların, ürün geliştiricilerin, üreticilerin ve kalite kontrol mühendislerinin tersine mühendislik, kalite kontrol, data arşivleme, rakip ürün analizi gibi birbirinden farklı birçok amaç için kullanabileceği bir teknolojidir. Özellikle Endüstri 4.0 ile beraber, teknooji yeni bir boyut kazanmıştır. Üretim safhalarının dijitalleşmesi ve CAD datanın öneminin artması ile ürün geliştiricilerin imalat aşamalarında çok ihtiyaç duydukları teknolojilerden biri haline gelmiştir. Kalıplı üretim yapılan bir tesiste üretim verilerini analiz önem taşımaktadır. Kalite kontrol yapabilmek için kalıplar ve üretilen parçalar kullanılacağından bunların maksimum kalitede taranabilmesi gerekmektedir. Taramanın mutlak surette baz alınan toleranslar içerisinde gerçekleştirilmelidir. Eğer 3D Scanner bir motor parçasındaki eğriyi veya insan kalbinin kopyası olan bir parçadaki valf geometrisini yanlış veya toleranslar dışında okursa, ortaya çıkan araştırma netlik ve hassasiyetten yoksun olacaktır.

Hassas durumlar için kullanılan tersine mühendislik tarayıcıları, mühendislerin ölçümde doğru veri alabilmesini ve nesneleri neredeyse ilk üretildikleri gibi yeniden üretmesine olanak tanır. Böylelikle üretim sürecine büyük ölçüde destek sağlanmış olur. Scantech bu kompakt ve kolay taşınabilir tarayıcılar ile kalite kontrol ve tersine mühendislik süreçlerinde hızlıca sonuç almanızı sağlayacak.

3) Zaman Kazandıran Teknoloji ile Fark Yaratın

Tasarım ve mühendislik konusunda hızlı sonuç almak odak noktası haline geldi. Tasarımcılar ve mühendisler; var olan bir ürünü geleneksel yöntemler ile ölçüp sıfırdan modelleme yazılımları ile tasarlamak yerine, Scantech el tipi 3D Scannerlar ile tarayabilmekteler. Tersine mühendislik yazılımları yardımıyla da modelleyebilirler. Bu sayede ürün geliştirme ve yenileme süreçlerinde adımlar çok hızlı bir şekilde atılarak prototip ve ön seri imalat süreçlerine geçiş süreci kısaltılabilmektedir.

 

4) Dev Bir Uçağı El Tipi 3D Scanner ile Taramak Çok Kolay

El tipi lazer tarayıcılar tarama işlemi sırasında insanlar tarafından kontrol edilen ancak sahip oldukları kontrol mekanizmaları ile ölçüm doğruluğu konusunda inisiyatifi operatöre bırakmayan teknolojik cihazlardır. Örneğin, operatör taradığı objeye gerekenden fazla yaklaşırsa cihaz ölçümü otomatik olarak kesip veri almayı durduracaktır. Operatör cihazı ideal uzaklığa çektiğinde ölçümü tekrar başlatıp veri almaya devam edecektir. Bu özellikleri sayesinde yapılan ilk ölçümden son ölçüme kadar en doğru ve en hassas veriyi almayı sağlar. Bu cihazlar özellikle maliyeti yüksek ham-maddelerden üretilen parçaların tersine mühendisliği için (örneğin bir uçağın parçaları) en doğru seçim olacaktır.

SCANTECH el tipi tarayıcı cihazlarda bahsedilen ölçüm hassasiyeti bazı tarayıcı modellerinde metreküpte 10 mikrona kadar inebilmektedir. Eğer ölçülecek objenin boyutları uzayın herhangi bir boyutunda 1 metreden fazla ise hassasiyet standart ölçüyü aşan boyutta her metrede bir 20 mikron azalacaktır. Cihaz üzerindeki fotogrametri ünitesi sayesinde örneğin X ekseninde 5 metre uzunluğa sahip olan bir parçada X boyutunda sahip olacağımız hassasiyet 10 mikron + 20 x 4 mikron yani 90 mikron olacaktır.

5) 3D Scanner ile Dijitalleştir ve Arşivle

El tipi 3D Scannerlar sadece yeni ürünler yaratmanın yenilikçi bir yöntemi değil, aynı zamanda eserleri ve ürünleri dijitalleştirmenin hızlı ve doğru bir yolu olarak işlev görmektedir. Sanat eserleri, tarihi eserler vb. öğelerin veya el yordamıyla ürettiğiniz bir endüstriyel tasarımın zaman içerisinde kaybolmamasını için tarayıp dijital ortamlarda saklayabilirsiniz.

6) Kayıp CAD Data Sorunu Yok

Bir ürün üretmek istiyorsunuz ancak CAD datasına ulaşamadınız mı? Hiç sorun değil. Elinizde var olan numuneyi tarayın ve datayı tasarımcılarınıza teslim edin. Gerekli yazılımları kullanarak size üretime hazır CAD modeli kısa sürede sunacaklardır.

 

7) Kalite Kontrol Sürecinin Önemi

Kalite Kontrol, her sektör için önemli bir süreçtir. El tipi 3D Scannerlarla herhangi bir ürünün boyutlarını ve genel tasarımını kolayca tarayabilirsiniz. Elde edilen veriyi objenin CAD datası ile çakıştırarak kalite kontrol renk raporunu hızlıca elde edebilirsiniz. Böylece kalite kontrol denetimleri için harcanan zamanı azaltarak genel üretim maliyetleri kalemlerinden biri olan kalite kontrol maliyetlerini düşürebilirsiniz.