Multijet Fusion (MJF) and Selective Laser Sintering (SLS) Are Different?

Multijet Fusion (MJF) and Selective Laser Sintering (SLS)

Bilindiği gibi SLS, 1980’lerden bu yana kullanılan ve endüstride FDM’den sonra en sık tercih edilen 3D üretim teknolojisidir. Uzun bir aradan sonra bu alana yeni bir oyuncu katıldı ve bu oyunun kurallarını değiştirmekte oldukça iddialı. Oyuncunun adı: “HP Multijet Fusion”. Aynı aileden olan MJF’nin SLS’den ne gibi farkları var, Multijet Fusion (MJF) ile Selective Laser Sintering (SLS) arasındaki farklara gelin beraber bakalım:

Her iki teknolojide PA malzeme kullanıyor. Ancak üretim konusunda burada ayrışıyorlar. SLS, lazer aracılığı ile her kesiti ayrı ayrı sinterlerken, MJF, tablayı her geçişte bir katman üretiyor. Bu işlemi yaparken en büyük fark “fusing agent” ve “detail agent” denilen katkı maddesi kullanması. Kızılötesi ısı kaynağı sayesinde ise agent ve PA malzeme kürleşerek yüksek kaliteli parçayı oluşturuyor ve tüm bu süreç 9 sn. sürüyor. Açıkça görülüyor ki; MJF, SLS ‘den çok daha hızlı. Yapılan çalışmalar MJF’nin yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı olduğunu belirtmekte.

Önemli bir kriter olan malzeme maliyeti konusunda ise; HP kullandığı malzemenin %80’ini geri kazanırken, hızlı soğutma ünitesi sayesinde üretim döngüleri kesintisiz devam ediyor. SLS’de ise malzeme geri dönüşümü oranı %50 olmakla birlikte üretim sonrası soğuma doğal yollardan olmakta. Hız, malzeme geri dönüşümü ve hızlı soğuma özelliği ile HP maliyetleri neredeyse yarı yarıya aşağı çekmekte ve oyunu farklı bir şekilde oynadığını göstermektedir.

In 3D production, production of large parts is usually a problem. It is the biggest problem if you do not fit in the table or get struck. Thanks to the thermal control feature of the MJF, the table provides temperature control from 12 different locations and 900 points. The risk of collision on this point is rising. In the studies performed, it was shown that when the size of the part is small, the production remains within the tolerance range, while the SLS technology is out of tolerance as the part size increases.

Both technologies look similar at first glance, but they are different in important points. After that, I have a question. “The SLS is over and the game is over?” We’ll all see it together.

Önder Yapıcı

HP Sales Manager

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0