HP Jet Fusion 3D Printer Features

HP Jet Fusion 3D Printer Features

Teknoloji ve bilişim dünyasının ileri gelen isimlerinden HP 17 Mayıs 2016da son birkaç yıldır AR-GE çalışmalarını sürdürdüğü 3 Boyutlu yazıcılarını sektöre tanıttı. HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

RAPID 2016 görücüye çıkan Jet Fusion  3200 ve Jet Fusion 4200 modelleri ana sanayiden sağlık sektörüne kadar birçok firmaya kaliteli, hızlı ve ekonomik çözümler üretmeye geliyor.

BMW, Siemens, Nike, Autodesk ve Protolaps gibi önemli kuruluşlardan destek alan HP, ilk son kullanıcı üretimi yapan aynı zamanda rakiplerine göre hız-maliyet faktörleri ile ön plana çıkıyor.

Sektörde FDM, SLA, SLS, Binder Jetting ve Meterial Jetting teknolojilerinin yerine yeni bir teknoloji getiren HP, Multi Jet Fusion teknolojisi ile saniyede 350 milyon damlacık püskürten 30,000 adet püskürtme kafası(nozzle) içeren bu yazıcılar özellikle endüstriyel 3D baskıda ihtiyaç duyulan yüksek hıza kaliteli bir çözüm sunuyor.

HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler Fusion Chart

According to the HP Jet Fusion 3D Printer Specification, MJF technology provides millions of additive materials injected by their spray heads, heated to 190 ° C and joined together. By creating a new layer according to the particle size of the material, the additives sprayed by the spray heads are burned again. During this process, the thermal camera on the device’s cover constantly controls the production.

It is not possible to use the products printed in MJF technology as it is in SLS technology. Under normal conditions, the parts produced as in SLS technology are allowed to cool for a certain period of time, and the ending time of the parts can range from 55 to 80 hours including the press. At this stage, HP has achieved 90% faster speeds with Fast Cooling, which is 10 times faster than other technologies.

MJF ignores the shortcomings of SLS technology in the sector and provides great convenience to users in production and after production processes. Even though the production is made from powdered material, it can be used even in the office environment thanks to its practical and ergonomic structure.

HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler Hız
HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler MJF SLS fark

For the HP Fusion Jet 3D 3200/4200 models, PA12, PA11 and PA12 now produce 40 GB of materials. The open platform allows material manufacturers to acquire and use HP certified certificates of raw materials they have developed. Thanks to this platform, it is expected that there will be many variations in material properties used in years to come.

HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler Open Platform hp 3d printer hp 3 boyutlu yazıcı

HP Jet Fusion 3D Printer Özellikler hakkında ek olarak, SLS üretimindeki gibi HP üretimlerden sonra artan malzemeyi kullanabiliyor. Hatta %100’e varan(HP %80 ini kullanmayı öneriyor) geri dönüşüm materyali kullanılabiliyor. Artan malzeme HP’nin geliştirdiği süreç istasyonlarında insan faktörü olmadan ayıklama ve eşit oranda karıştırmaya imkân sağlıyor. Bu işlemler yapılırken bile cihazın bulunduğu ortamlara malzemeler yayılmıyor.

Üretimlerin mukavemet, yüzey kalitesi ve hassasiyet parametrelerinde diğer teknolojilerin yerini aldığını görebiliriz. MFJ‘de FDM’den beklediğimiz mukavemet, SLA den alınan esneklik ve SLS den alınan yüzey kalitesi ve hassasiyeti tek seferde kullanıcılarına sunuyor.

Üretimler planlanırken datalarda oluşan yüzey bozuklukları ve delikler gibi veri onarım işlerini ekstra bir maliyet ödemeden HP’nin kullanıcılarına hazırladığı özel ara yüz yazılım ile dataları onarabilir, kesebilir ve düzenleyebilirsiniz. İstenirse Autodesk veya Materialise firmasının HP için hazırladığı ücretli ara yüz ile çalışabilir ve cihazlara üretim emirleri gönderebilirsiniz.

Enes Arslan

HP Field Service Engineer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0