Skip to content
Değerli Okuyucumuz,

Firmamızdan ve sektörden en güncel haberleri sizlerle paylaştığımız bültenimizin bu sayısında; ziyaretçilerine bugün kapılarını açan endüstriyel imalatın uluslararası buluşma noktası Formnext Fuarı ve bu fuarda en yeni teknolojileri ile yer alacak dünya lideri partnerlerimiz HP, Scantech, Stratasys ve Zortrax’den haberlere yer verdik.

Keyifli okumalar…

Formnext 2022 Başladı…

Yeni nesil akıllı endüstriyel imalatın uluslararası buluşma noktası Formnext 15 Kasım Salı günü ziyaretçilerine kapılarını açtı. Eklemeli imalat ve endüstriyel 3B baskı alanında en yeni ve güncel uygulamaların tanıtılacağı yılın bu en büyük ve önemli etkinliği 4 gün boyunca, yoğun bir program ile devam edecek.

Frankfurt Messe’de yaklaşık 800 katılımcı firma ve 50.000 m2’den fazla brüt taban alanı ile ziyaretçilerini ağırlayacak olan Formnext 15-18 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Müşterilerimize “en yenilikçi tasarım, imalat, kalite teknolojilerini sunmak ve bu teknolojilerle verilen tüm mühendislik hizmetleri konusunda öncü olmak” vizyonuyla hizmet etme ilkesini benimseyen Poligon Mühendislik Ailesi olarak, bizim de kalabalık bir ekip ile ziyaret etmekte olduğumuz Formnext ile ilgili satır başlarını sizler için derledik.

HP Yeni Ticari HP Jet Fusion 5400 Serisi ve Metal Jet S100 ile Üretim Uygulamalarını Hızlandırıyor

HP bu hafta, dünyanın en büyük eklemeli imalat etkinliği Formnext’te, yeni ticari Jet Fusion ve Metal Jet 3B yazıcılarını, yeni ardıl işlem uygulamalarını, genişletilmiş Dijital Üretim Ağı’nı, yeni malzeme ve geri dönüşüm programını ve çeşitli endüstriyel üretim uygulamalarını sergiliyor. Fuarda HP’nin beyaz renk uygulamalarını içeren yeni HP Jet Fusion 5420W ve yeni bir John Deere üretim uygulaması da dahil olmak üzere tam modüler HP Metal Jet S100 ilk kez halka açık bir şekilde sergilenecek.

”Eklemeli imalat sürdürülebilir inovasyon, hiper-kişiselleştirme ve iş esnekliği gibi günümüzün en acil pazar taleplerine cevap vermekte. Küresel ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte, bu ihtiyaçları karşılamak üzere eklemeli imalata yön veriyoruz.”

Didier Deltort,
Kişiselleştirme ve 3B Baskı Başkanı, HP Inc.

Yeni HP Metal Jet S100

Eylül ayında piyasaya sürülen HP’nin Metal Jet S100, Domin Digital Motion, Lumenium ve Schneider Electric gibi endüstriyel müşterilerin daha yüksek üretkenlik, düşük parça maliyeti ve olağanüstü kalite elde etmelerini sağlıyor. Tarım ve inşaat ekipmanlarının küresel üretim lideri John Deere, traktör yakıt sisteminde valf üretimi için Metal Jet teknolojisini kullanıyor.

John Deere, GKN ile birlikte tarım makineleri için Metal Jet baskılı valfler üretiyor. Üretimde dikkat çekici verim artışı ve çevresel faydalar sağlayan yüksek kaliteli bu parçalar aynı zamanda zorlu hava koşullarında da işlevsel olmakta.

John Deere ayrıca, ön cam tutucular gibi bileşenleri ve parçaları test etme ve ince ayar yapmada 3B baskılı prototipler kullanarak, üretim sürecini optimize etmek için de HP’nin Multi Jet Fusion teknolojisinden yararlanmakta. Bu şekilde ön montajı 30 günden 10 güne düşürürken, teslimat sürelerini on haftaya çekmekte ve genel üretim maliyetlerinde 20 ila yüzde 25 arasında düşüş sağlamakta.

“Müşterilerimiz için yaptığımız her şeyin merkezinde inovasyon ve sürdürülebilirliğe odaklanmamız yer alıyor. Tarım endüstrisinde hem prototipleme hem de son kullanım parça üretimi konusunda 3B baskının avantajlarından ilk yararlanan olmaktan gurur duyuyoruz. Polimerler ve metaller için endüstriyel 3B baskı teknolojisinden yararlanarak daha verimli, güvenilir ve sürdürülebilir ekipman sunma fırsatlarını keşfediyoruz.”

Dr. Jocjen Müller,
Global Dijital Mühendislik Müdürü, John Deere

Yeni HP Jet Fusion 5400 Serisi

Tamamen yeni üretim uygulamalarını gerçekleştirebilmek üzere mevcut Jet Fusion portföyüne yeni HP Jet Fusion 5400 Serisini ekleyen HP; serideki ilk ürün olan HP Jet Fusion 5420W’yi piyasaya sürdü.

Yeni 3B yazıcı, beyaz parçaların tutarlı, yüksek kaliteli üretimine olanak tanır ve endüstriyel düzeyde güvenilirlik, parça başına düşük maliyet ve gelişmiş üretim öngörülebilirliği dahil olmak üzere HP’nin sağlam, üretime hazır Multi Jet Fusion platformunun avantajlarını sağlar. Otomotiv, tüketim malları, sağlık ve endüstriyel pazarlar için ideal olan yenilikçi beyaz uygulamaları üretmek için yeni Jet Fusion 5420W kullanan ilk müşteriler arasında DI Labs, Prototal Industries ve Weerg yer alıyor.

“HP, eklemeli imalatın sınırlarını zorlayabilmemiz ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu son kullanım parçalarını üretebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz gelişmeleri bize sağlamaya devam ediyor. HP’nin sunduğu endüstriyel sınıf üretimin ötesinde, HP’nin Multi Jet Fusion ailesine yapılan en son eklemenin mümkün kıldığı yeni beyaz uygulamalara da anında ilgi görüyoruz. HP’nin gururlu bir Dijital Üretim Ortağı olarak cesur ve yenilikçi projeler üretecek ve şirketlerin eklemeli imalattan en fazla faydayı elde etmesini sağlayacak donanıma sahibiz.”

Jan Löfving,
CEO, Prototal Industries

HP’nin müşterilerine yeni inovasyonlar, teknolojik gelişmeler, profesyonel hizmetler ve esnek iş modelleri sağlama taahhüdü, parça üretiminde önemli bir büyüme sağlıyor. HP’nin geçen yıl Formnext’te kümülatif 100 milyon Multi Jet Fusion parça üretimini duyurmasından bu yana, son on iki ayda ilave 70 milyondan fazla parça basıldı.

HP Formnext’te Salon 12.1, D59 no’lu stantta ziyaretçileriyle buluşuyor.

HP Jet Fusion 5400, Metal Jet S100 ve diğer HP 3B yazıcıları hakkında detaylı bilgi ve uzman desteği için bize ulaşın.

Stratasys 13 Yeni Onaylı Malzemeyi ve Açık Kaynak Malzeme Seçeneklerini Duyurdu

Polimer 3B baskı çözümlerinin lider markası Stratasys Ltd., Fortus® 450mc 3B yazıcı için 13 yeni Onaylı Malzemenin piyasaya çıkacağını duyurdu. Açık kaynak malzeme lisansı da dahil olmak üzere OpenAM™ yazılımı da artık Fortus 450mc yazıcılarda kullanılabilecek.

“3B baskı ile mümkün olanın sınırı olmamalı. Polimer malzeme endüstrisi, eklemeli imalat sektörüne daha önce hiç olmadığı kadar yatırım yapıyor ve müşterilerimizin kimya sektöründeki bu gelişmelerden mümkün olan en kısa sürede, tam olarak yararlanabilmelerini istiyoruz. Hibrit malzeme stratejimiz tam olarak bunu yapıyor çünkü dünyanın acilen eklemeli imalatta bu geçişi yapması gerekiyor.”

Dr. Yoav Zeif,
CEO, Stratasys

Stratasys, Fortus 450mc’den başlayarak Stratasys FDM® yazıcılarda Stratasys Onaylı Malzemeleri kullanılabilir hale getirmek için malzeme tedarikçileri Covestro, Kimya ve Victrex plc ile ortaklık kuruyor. Bu malzemeler, piyasadaki mevcut malzeme seçeneklerinin artırılması için Stratasys tarafından temel güvenilirlik testleri ile doğrulanmıştır. Aşağıdaki FDM malzemeleri siparişe hazırdır ve 2023’ün başlarında sevkiyatlara başlanması beklenmektedir:

• VICTREX AM™ 200: Petrol, gaz ve havacılık gibi gereksinimleri yüksek endüstrilerde son kullanım parça üretimi için özel olarak formüle edilmiş güçlü, yarı kristal PAEK filament.

Victrex AMTM 200 ile üretilmiştir.

Covestro Addigy PA6/66 ile üretilmiş cam elyaf kompozit malzeme

• Covestro Addigy® PA6/66-GF20 FR LS: Demiryolu uygulamaları için EN45545 standartlarını karşılayan aleve dayanıklı, cam elyaf kompozit malzeme. Malzemelerin mukavemeti ve sertliği Naylon 12CF ile benzerlik göstermektedir.

• Kimya PC-FR: Demiryolu uygulamaları için EN45545 standartlarını karşılayan ve özellikle düşük hacimli üretim ve yedek parçalar dahil olmak üzere son kullanım parçaları için tasarlanmış aleve dayanıklı polikarbonat malzeme.

Kimya PC-FR ile üretilmiş aleve dayanıklı polikarbonat parça

HIPS ile üretilmiştir.

• FDM HIPS: Düşük gereksinimli uygulamalar için uygun fiyatlı, yüksek etkili polistiren bazlı malzeme.

Bunlara ek olarak, birkaç mevcut malzeme de farklı renk alternatifleriyle Stratasys Onaylı Malzemeler listesine girmekte:

Alev önleyici, yüksek performanslı ULTEM™ 9085 termoplastik malzeme artık 7 çeşit renk alternatifi ile estetik son kullanım parça üretimini mümkün kılmakta.

• ULTEM™ 9085 Red, Dream Grey, White, Jana White, Gunship Gray, Aircraft Grey: Bu alev önleyici, yüksek performanslı termoplastiğin çeşitli renklerde sunulması, estetiğin oldukça önemli olduğu uçak veya tren iç yaşam alanlarında son kullanım parça üretimini sağlamaya yardımcı olur.

• PC Kırmızı, Siyah: Fonksiyonel prototip ve parça üretimi için ısıya dayanıklı ve yüksek dayanıklılığa sahip polikarbonat filament.

• PCS-ABS Kırmızı: Polikarbonat ve ABS polimerlerinin karışımı, çeşitli prototipleme ve son kullanım parça uygulamaları için hem ısı direnci hem de eğilme mukavemeti sağlar.

Fortus 450mc için Üçüncü Parti Açık Malzemelerine Erişim

Stratasys ayrıca, bu yılın başlarında Origin® One müşterilerine OpenAM malzeme lisansı aracılığıyla sağladığı üçüncü parti açık malzemelere erişimi Fortus 450mc 3B yazıcı için de sunarak bu alandaki örneklerini genişletmeye devam ediyor. GrabCAD Print ya da Insight ile birlikte kullanılan yazılım, açık kaynak filamentlerini veya yeni geliştirilmiş özel formülleri kullanmak isteyen müşteriler için parametre kontrolleri ve yazıcı ayarlama yetenekleri sağlamakta. Yazılım ayrıca, Stratasys Önerilen ve Onaylı malzemeler için eşsiz müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere parametreleri ayarlamak için de kullanılabilir.

FDM teknolojisinin öncüsü Stratasys Formnext’te Salon 12.1, D121 no’lu stantta ziyaretçileriyle buluşuyor.

Stratasys Onaylı yeni malzemeler ve Stratasys 3B yazıcılar hakkında detaylı bilgi ve uzman desteği için bize ulaşın.

Scantech AirGO Power: 3B tarama ve görüntü işlemede hepsi-bir-arada çözüm!

Güç kaynağı olmayan alanlarda ya da yerden yüksek yerlerde 3B tarama yapmaktan rahatsız mısınız? Karışık kablolardan ve külfetli bilgisayarlardan kurtulmak ister misiniz?

3D tarayıcıların geliştirilmesi, üretimi ve satışı konusunda uzmanlaşmış yüksek teknoloji şirketi olan Scantech, mobil ve kablosuz 3B taramayı etkinleştirmek için tasarlanmış en yeni akıllı ve kablosuz modül AirGO Power’ı piyasaya sürüyor. 

AirGo Power sağlam ve yerleşik işlemcisi ve güç kaynağı sayesinde, 3B tarayıcıların 3B verileri yakalaması, işlemesi, görüntülemesi ve kaydetmesi için hepsi-bir-arada çözüm sunarak kullanıcılarına gerçek bir özgürlük sunmakta. Projeksiyon yazılımının yardımıyla kullanıcılar, taramanın ilerlemesini gerçek zamanlı olarak izleyebilirler.

Scantech Formnext’te Salon 12.1, G69 no’lu stantta ziyaretçileriyle buluşuyor.

AirGo Power ve ihtiyacınıza en uygun diğer Scantech ürünleri hakkında detaylı bilgi ve uzman desteği için bize ulaşın.

Zortrax Powerful Trio ile Formnext’te

Poligon Mühendislik Zortrax

Zortrax Inkspire 2 UV LCD 3D yazıcı, Zortrax Temizleme İstasyonu ve Zortrax Kürleme İstasyonundan oluşan kapsamlı bir reçine 3B baskı ve son işleme sistemi olan Zortrax Powerful Trio‘yu resmi olarak ilk defa Formnext’te müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Powerful Trio’nun yanı sıra tıp alanında kullanıma sunulacak yepyeni bir 3B yazıcı, yeni materyaller ve portföyündeki tüm diğer makinelerle Formnext’te yer alan Zortrax, Salon 11.1, C28 no’lu stantta ziyaretçileriyle buluşuyor.

İhtiyacınıza en uygun Zortrax ürünleri hakkında detaylı bilgi ve uzman desteği için bize ulaşın.