Hande Yurdumakan

2021 Türkiye Astrolojisi

Poligon'da Kahve Sohbetleri

Poligon’da Kahve Sohbetlerinde 4. Konuğumuz Uzman Astrolog Hande Yurdumakan idi. Oldukça keyifli ve bilgilendirici bir astroloji sohbeti gerçekleştirdik. Hem burçların iş hayatına etkilerini hem de astrolojinin günümüzde geldiği noktayı konuştuk. Hande Hanım bizi çok heyecanlandıran konuklarımızdan biri oldu. 2021 Türkiye Astrolojisi hakkında konuştuk. 2021’in teknoloji ve dijital dönüşüm yılı olduğunun altını çizerken biz de teknoloji firması olma misyonumuzla gezegen hareketlerinden olumlu etkileneceğimiz bilgisini de kendisinden almış olduk.

2021 Türkiye Astrolojisi

Astrolojinin Evrimi

“Astroloji nedir?” sorusuyla başladığımız sohbette astrolojinin şimdilerde üniversitelerde seçmeli ders olarak anlatıldığının, gezegen etkilerinin kişisel doğum haritamızdaki konumlarına göre oldukça belirleyici olduğunun altını çizdik. Bundan 50 yıl öncesine kadar insanların geleceklerini öğrenmek istedikleri için fal gözüyle bakılan astrolojiye şimdilerde önemli anlaşmalara imza atmadan önce başvurulması gereken kadim bir öğreti olarak bakılıyor. Pandemiyle birlikte belirsizliğin artması, güvenli alanda kalma isteği, gezegen hareketlerine göre yapılan analizlerin karşılık bulması pek çok kişide astrolojiyle ilgili daha fazla bilgi edinme isteği de oluşturdu.

2021 Türkiye Astrolojisi

Kova Çağı şafağında olduğumuzun altını çizen Yurdumakan; Satürn ve Jüpiter’in 21 Aralık’ta kavuşumu, bilgi çağına geçişimiz önümüzdeki 10 yıla etki edeceğini de belirtiyor. Bu dönemde 2021 Türkiye Astrolojisi oldukça itibar kazanacak ve daha da güçlenecek. Biz uzun süredir pandemiyle boğuşurken geçmişe bakıldığında 1930’larda gezegen hareketlerinde Sars virüsü yaşandığı dönemde yine aynı gezegen kombinasyonları mevcuttu.

Astrolojinin Teknolojiyle İlişkisi

Astrolojinin teknolojiyi nasıl kullandığı konusuna gelince eskiden elle çizilen doğum haritaları şimdilerde programlarla kolaylıkla elde edilebiliyor. Yurdumakan; tamamen kendisinin fikri olan kişinin doğum haritasını HP 3D yazıcı ile yazdırarak teknoloji ile astrolojiyi oldukça anlamlı şekilde de harmanlıyor. Bununla birlikte ilerleyen dönemde AI (yapay zeka) marifetiyle yüzlerce hatta binlerce yıllık gezegen hareketlerini analiz ederek bize daha da spesifik bilgiler verme imkanı da sağlayacak.

2021 Türkiye Astrolojisi

Kova Çağına Yön Verenler...

Burçların bu yıl genel kariyer yolculuklarına bakacak olursak Kova, Terazi ve İkizler burcu için oldukça etki altında olacakları görülüyor. Ayrıca yükselen meslekler de her türlü teknoloji içerikli işler, tasarım, iç mimarlık olarak öne çıkıyor…

Astrolojiyle ilgili bir uzmandan danışmanlık almak isterseniz vermeniz gereken birkaç kişisel bilgi var. Bunlar; doğum gününüz, doğum saatiniz ve doğum yeriniz oluyor.

 

Sonuç olarak Covid-19 devam ederken bu belirsizlik sürecinde astrolojiye daha fazla yöneleceğiz gibi görünüyor.

www.poligonmuhendislik.com

Mete Mordağ

Poligon'da Kahve Sohbetleri

Poligon’da Kahve Sohbetlerinde 3. Konuğumuz Mete Mordağ ve sevimli köpeği Merlot idi. Kendisiyle Poligon’un İstanbul ofisinde oldukça keyifli ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Mühendislik eğitiminin ardından çizim tutkusuyla geliştirdiği ödüllü tasarımlarını, tasarım dünyasının global trendlerini konuştuk. Ayrıca etrafımızdaki her türlü eşyanın, aracın ve detayın doğadan esinlenilmiş objelere daha çok benzemesinin oldukça pragmatik ve net sebepleri olduğuna da değindik.

kh1

Mordağ; Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 2001 yılında mezun olduktan sonra New South Wales Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2007 yılından beri kurucusu olduğu “Mordağ Design” stüdyosunda çağın ihtiyaçlarına cevap veren ürünler tasarlıyor. Ayrıca bugüne kadar Edison Awards’ta ödül alan tek Türk ürünü WeWALK’un da tasarımcısı. WeWALK akıllı baston sayesinde dünya genelinde görme engelli birçok kişinin sosyal hayata katılımı kolaylaştı. Bunula birlikte cihaz, yansıdığı her yüzeyi dokunmatik bir alana dönüştüren inanılmaz bir teknolojiye sahip. Ayrıca dokunmatik yüzeye çevirmek istediğiniz alan her ne ise bunu akıllı bastonla yapmak mümkündür. Sonuç olarak koca bir sahne duvarı, herhangi boyutta bir ekran, evinizin bir duvarı, çocuk odanızın yeri veya bir toplantı masası da olabilmektedir.

Dijital Dönüşümün Yansımaları

Günümüzde herkesin cebinde bir bilgisayar mevcut ve bilgiye ulaşımımız oldukça kolay. Her gün hayatımıza bu bilgisayarlar sayesinde yepyeni aplikasyonlar giriyor. ve cebimizdeki bu bilgisayar hem günlük yaşantımızın bir parçası hem de kullandığımız pek çok cihazla konuşabilme yetenine de sahip. Kısacası şu anki süreçte geçirdiği evrime bakacak olursak akıllı telefonlar çok daha yalın, tuşsuz ve pek çok fonksiyonu bir arada bulundurmalarıyla dikkat çekiyor.

Modüller, Kompakt, Sade Tasarımlar

Kentlerde artan nüfusla doğru orantılı olarak yaşam alanları basit, sade ve daha kullanışlı hale geldi. Ayrıca tasarımlar da bu trende uygun özellikte oluşturulmaya başladı. Üstelik endüstriyel ürünlerden mimari donanımlara çok farklı alanlarda estetik ve ergonomiyi birleştiren ürünler tasarlayan Mordağ; tasarladığı “dünyanın en kompakt kamera hareket kutusu” mottosuyla piyasaya sürülen Capsule360 da bu örnekler arasında. Tasarımın, Kickstarter’da 600 bin dolar ile fonlanarak rekor kırdığını da eklememiz gerekir.

Dev kulaklıkları kulak içine sığan ufak noktalara dönüştüren teknoloji, veri aktarımını doğrudan insan üzerine entegre edebilmenin kıyısına gelmiş durumda. Öyle ki kulaklıklar da gramofon, ankesörlü telefon gibi tarihe karışan, şimdilerde Retro olarak nitelendirdiğimiz objelerden olacak gibi görünüyor. Ayrıca kulaklıkların, noktalara dönüşüp ardından yok olmasına kadar giden bu yolu etrafımızdaki tüm objeler izlemekteler. Bu yolda taşınabilen ve giderek küçülen tasarımları gelecekte daha çok görmek heyecan verici olacaktır…

Mordağ bu süreçte estetiğe bakış açısının da “sıra dışı” olarak değiştiğini vurguluyor. Mesela yeni nesil hedef kitleyi incelediğinizde, öncelikle çok daha bilinçli bir tüketici ile karşı karşıya olduğunuzun da altını çiziyor. Bu nedenle daha özenli, parasının karşılığında en yüksek kalite ve değeri arayan, uzun süreli kullanım için sürdürülebilir ürünler satın almayı hedefleyen bir tüketici grubu söz konusu. Bununla birlikte yeni kuşak, ürün tasarımlarında formun, estetiğin çok daha farkında; estetik değerleri çok daha ileri, bu alanda çok daha seçici bir bakış açısı ile karşı karşıyasınız. Sonuç olarak yeni nesli cezbetmek için sadece sıra-dışı malzemeler veya sıra-dışı fonksiyonlar yeterli değil. Bununla birlikte sıra-dışı bir estetik de sunmak zorundasınız.