TERSİNE MÜHENDİSLİK

tersine_muhendislik

Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine Mühendislik meslek gruplarına göre farklı anlamlar içermektedir. İmalat sektörü için, imalatı yapılmış bir ürünün sayısallaştırma sistemleri kullanılarak CAD datasının oluşturulması işlemidir. Bir başka deyişle mühendislik sırlarının keşfedilmesidir.

 Tersine Mühendislik Nasıl Yapılır?

Geriye dönük mühendislik için genellikle optik ve lazer tarayıcı sistemler kullanılmaktadır. Öncelikle tarama sistemi ile parçaya ait poligon data elde edilir. Elde edilen data üzerinden  yazılımlar kullanılarak kesitler alınır. Alınan kesitler üzerinden taslaklar oluşturulur. Bu taslaklar katı veya yüzeyler oluşturularak nihai hale getirilir. Birkaç farklı yol izlenerek yapılabilir;

 • Sketch (taslak) tabanlı modelleme ile parametrik modelleme yapılabilir. Taslaklar üzerinden katı ve yüzeyler elde edilebileceği için taslaklar üzerinden yapılan değişiklikler tasarımın tümüne yansımaktadır.
 • Hızlı yüzey ile modelleme ile kolayca data oluşturulabilir. Tersine mühendislik ile tarama datası üzerinde düzenleme işlemi yapılır. (Boşlukların kapatılması, deformasyonların temizlenmesi, poligon sayılarının düzenlemesi, poligon geçişlerinin yumuşatılması veya keskinleştirilmesi gibi ) Sonrasında program otomatik olarak poligon data üzerine yüzey oluşturur.

Parça geometrisine, hassasiyetlere, maliyete veya uygulamaya göre uygun yöntem tercih edilir.

Bu iki işlem arasındaki fark ise birinin kontrollü elde edilen bir veri olması diğerinin ise yazılımın kendi algoritmasına göre ortaya çıkan veri olmasıdır.

Tersine Mühendislik Uygulamaları

 1. CAD Datası olmayan parçaların modellenmesi işleminde,
 2. Alıştırma yapılmış kalıpların son halinin modellenmesinde,
 3. Deforme olmuş parça veya kalıpların yeniden üretilebilmesi için data oluşturma ihtiyacı olduğunda,
 4. Endüstriyel tasarım için modeli yapılan ürünün ( kil, ahşap, strafor vb.) CAD datasının oluşturulmasında,
 5. Kültür miras ile ilgili objelerin tersine mühendislik kullanılarak replikalarının yapılmasında,
 6. Eski ve datası olmayan parçalar (kalıp, ürün vs.) tersine mühendislik yöntemiyle tekrar üretilmek istendiğinde,
 7. Endüstriyel modelleme parçaları ( Kil ile araç yapımı, maket yapımı vs.) yapımında,
 8. El ile üretilen parçaların sayısallaştırılmasında,
 9. Üretim sonrasında tesviye edilerek revize edilen parçalarda ( sac kalıpları alıştırma sonrası),
 10. Kırılan veya aşınan parçaların yeniden üretilmesi ya da onarılmasında,
 11. Özel üretimlerde,
 12. Seri üretim sonrası örnekleme yöntemi ile kalite kontrolde,
 13. Sac parçaların trim hatlarının kontrolünde,
 14. Dökümlerin ofset paylarının kontrolünde,
 15. Rakip ürünlerin incelenmesinde,
 16. Tersine mühendislik ile data arşivleme.

Tersine Mühendislik Tersine Mühendislik Tersine Mühendislik

Avantajları

Tersine mühendislik olmadan CAD datası olmayan bir ürünün CAD datasını oluşturmak için konvansiyonel ölçü aletleri ile klasik CAD programlarını kullanmak hata ihtimalini arttıracaktır.
Günümüz teknolojisi ile kullanılan sistemler ve yazılımlar bu süreci daha hassas, hızlı ve profesyonel bir boyuta taşımıştır.

Geriye dönük mühendislik de denen bu yöntem özellikle ürün geliştirme sürecinde birçok aşamayı daha hızlı çözmenize yardımcı olacaktır. Rakip ürünlerin incelenmesi, el ile yapılan modellerin kolaylıkla CAD datalarının oluşturulması bu süreçlerden birkaçıdır.

Dikkat Edilecek Hususlar

Tersine mühendislik yöntemi klasik tasarım sürecinden farklılıklar göstermektedir. Ürün üzerinden alacağımız bilgiler üretimden kaynaklı hataları ile birlikte olacaktır. Örneğin parça plastik ise kalıptan çıktıktan sonra çarpılmış olabilir. Ya da döküm parçada talaşlı imalat payı düzensiz olacak şekilde imal edilmiş olabilir. Yazılımlar bu iş için özel araçlar ve kolaylıklar sunmaktadır.

Ayrıca konusunda tecrübeli mühendisler tarafından uygulanması gerekmektedir. Ürün tersine mühendislik ile yeniden CAD datası oluşturulurken imalat esaslarına uygun olarak modellenmelidir. Kalıplı imalat ise çıkma açıları, montajlı parça ise çalışma toleransları vb. konulara dikkat edilmelidir.

Tersine Mühendislik Görselleri

 BİZE SORUNUZ MU VAR?

Bizimle İletişime Geçin

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Okunmıyor mu? Metni Değiştirin! captcha txt