Skip to content

3D BASKI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

3D Baskı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazar: Aaron Pearson, 29 Eylül 2020

3D baskı, sayısız uygulamaya hizmet etmek için birden fazla teknolojiyi ve çok çeşitli yazıcıları içeren geniş kapsamlı bir konudur. 3D baskı konusunda yeniyseniz, nereden başlayacağınız ya da işinize uygun olup olmadığı konusunda sorularınız olması anlaşılabilir bir durumdur. Yardımcı olabilmek için, bilginizi üzerine inşa edebileceğiniz ve daha bilinçli kararlar verebileceğiniz bir temel üzerinde başlamanızı sağlayacağını düşündüğümüz bu listeyi derledik.

3D baskı nedir?

Eklemeli imalat olarak da bilinen 3D baskı, geleneksel nesne üretim yönteminin tam tersidir. Bir nesneyi oluşturmak için malzemeyi işlemek ya da “çıkarmak” yerine- tıpkı bir heykeltıraşın kili kesip çıkarması gibi- 3D baskı, bir nesneyi oluşturmak için katman katman malzeme ekler, ancak yalnızca ihtiyaç duyulan yere. Ürün tasarımcıları ve mühendisler dijital (CAD) bir dosyayı 3D yazıcıya yükleyerek katı bir 3D nesne basarlar.

Termoplastikler en sık kullanılan malzemelerdir, ancak teknoloji aynı zamanda fotopolimerleri, epoksi reçineleri, metalleri ve daha fazlasını da içerir. İnsan hücreleri ve jelatin karışımını kullanan son teknoloji biyomürekkepler de karmaşık doku modellerini 3D yazdırmak için kullanılmaktadır. Hatta çikolata gibi yenilebilir malzemeler bile 3D yazıcılarda kullanılabilmektedir.

Neden 3D baskıya yatırım yapmalıyım- faydaları nelerdir?

3D baskı, işletmelere, benimsenmesi için cazip nedenler sunan bir dizi fayda sağlar. Bu faydalar altı temel faktör ile karakterize edilir:

– Tasarım özgürlüğü: Parçalar geleneksel üretim kısıtlamaları ile sınırlandırılmak yerine tasarım amacına göre optimize edilebilir.

– Entegre işlevsellik: 3D baskı, bir parça veya montaja ek yeteneklerin dahil edilmesine olanak tanıyarak üretim adımlarını ortadan kaldırır, döngü süresini kısaltır ve maliyeti düşürür.

– Düzenlenmiş tedarik zincirleri: Talep üzerine üretim ve kullanım noktasında üretim, geleneksel tedarik zincirlerini by-pass ederek teslimatı hızlandırır ve stok maliyetlerini azaltır

– Kişiselleştirme: Ölçek ekonomisine bağlılık ortadan kalktığında, kişiselleştirme kitlesel pazara girebilir ve pazarda daha büyük bir değişime olanak tanır

– Maliyet-etkin üretim: Kalıp gereksiniminin olmaması, en büyük üretim maliyetlerinden birini ortadan kaldırarak az adetli üretimi uygun maliyetli hale getirir.

– Yaşam döngüsünün sürdürülebilirliği: Tasarım özgürlüğü ve kullanım noktasında üretim, yakıt kullanımından tasarruf sağlayan ve çevresel etkiyi azaltan daha hafif, optimize edilmiş parçalara olanak tanır.

Başka bir deyişle, 3D baskı yeni kapılar açar. Üretim döngülerini günlerce kısaltabilir, son montajdaki karmaşıklığı ortadan kaldırabilir, hafif, yüksek mukavemetli yapılar üretebilir, çok gerçekçi prototipler oluşturabilir ve daha rekabetçi olabilirsiniz.

3D baskı sadece hızlı prototipleme için midir?

3D baskı, prototip oluşturma sürecini hızlandırmada önemli bir araçtır. Bununla birlikte, uygulama alanları prototip oluşturmanın ötesinde ürün yaşam döngüsünün diğer yönlerine de uzanmaktadır.

– Üretim: Tasarım özgürlüğü ve ekonomik olarak uygulanabilir az-orta adetli üretim, ürün tasarımı ve operasyonel iyileştirme için yeni olanaklar sağlar. Birlikte uygulandığında, bu iki yetenek onlarca yıllık tedarik zincirini ve iş modelini dönüştürme potansiyeline sahiptir.

– Kalıplama: 3D baskılı kalıp avantajları arasında talep üzerine üretim, kişiselleştirme, tasarımların dijitalleştirilmesi ve sınırsız tasarım esnekliği yer almaktadır. Bu da maliyetli tedarikçileri devre dışı bırakır, teslim sürelerini kısaltır, dijital depolamayı mümkün kılar ve üretim alanı verimliliğini hızlandırır.

– Satış: 3D baskı, üreticilere inovasyon yapma, son derece kişiselleştirilmiş, talep üzerine ürünler ve müşterilerle birlikte geliştirilen “ortak tasarım” ürünler gibi yeni deneyimler sunma olanağı verir.

– Satış Sonrası Tedarik: Yedek ve değiştirilebilir parçalar için 3D baskıyı benimseyen işletmeler, yedek parça depolarını 3D yazıcılarla ya da sözleşmeli bir 3D baskı hizmet bürosuyla değiştirerek parçaları tam zamanında üretebilir.

3D baskıyı uygulamak ne kadar maliyetli?

Bu, uygulamanın derinliğine ve kullanılan belirli 3D baskı teknolojisi türüne bağlıdır. 3D yazıcılar, bir ofis ortamı için uygun olan nispeten düşük maliyetli makinelerden büyük, pahalı, endüstriyel sınıf yazıcılara kadar maliyet yelpazesini kapsar. Herhangi bir teknoloji kategorisinde, düşük kaliteli ve yüksek kaliteli sistemler arasındaki fark genellikle parça boyutu, malzeme çeşitliliği ve kalitesi ile sistemlerin hassasiyeti, güvenilirliği ve tutarlılığını içerir. Prototipler için geleneksel modelleme ya da CNC işleme veya enjeksiyon kalıplama gibi geleneksel üretim yöntemleriyle karşılaştırıldığında, 3D baskı tipik olarak çok daha hızlıdır ve daha düşük hacimlerde çok daha ucuzdur. Faydaları ve uygulamaları arttıkça, teknoloji uygun şekilde ölçeklendirilebilir.

3D baskı ürün geliştirme ve pazara sunma hızını nasıl etkiler?

3D baskı, prototip oluşturma ve tasarımı iyileştirme ile ilgili zaman ve maliyeti azaltarak süreci hızlandırır. Kalıplama veya işleme için gereken sürede ve çok daha az maliyetle çok daha fazla 3D baskılı prototip üretilebilir. Tam renkli çok malzemeli yazıcılarda basılan son derece gerçekçi prototipler nihai ürün gibi görünerek daha hızlı ve daha iyi kararlar alınmasını sağlar.

Termoplastikler en sık kullanılan malzemelerdir, ancak teknoloji aynı zamanda fotopolimerleri, epoksi reçineleri, metalleri ve daha fazlasını da içerir. İnsan hücreleri ve jelatin karışımını kullanan son teknoloji biyomürekkepler de karmaşık doku modellerini 3D yazdırmak için kullanılmaktadır. Hatta çikolata gibi yenilebilir malzemeler bile 3D yazıcılarda kullanılabilmektedir.

Tasarımcılar 3D baskı ile neler yapabilir?

3D baskı, tasarımcılara geleneksel elle modelleme ya da model atölyelerine fason iş yaptırma yöntemlerine kıyasla tasarım sürecini büyük ölçüde kısaltma olanağı verir.

Tasarım sürecini tamamen şirket içinde tutun. 3D baskı ile tasarımcılar tasarım süreci üzerinde tam kontrol sahibi olurlar. Modellerin kurum içinde oluşturulması, dış kaynak kullanımıyla ilişkili zamandan tasarruf sağlar. Daha planlama esnekliği, tasarımcıları yeni fikirleri deneme ve sıkılıkla yineleme imkanı sunarak daha iyi ve göz alıcı parçaları üretebilme yeteneği sağlar.

Daha hızlı ve daha akıllı prototipleme. Dış kaynak kullanımı genellikle daha ayrıntılı prototiplerin, özellikle de CMF (renk-malzeme-bitiş) içeren modellerin yinelenmesine izin vermek için çok pahalı ve zaman alıcıdır. 3D baskının hızı ve kolaylaştırılmış iş akışı, tasarımcılara düzinelerce ayrıntılı prototip oluşturma özgürlüğü verirken optimum tasarıma ulaşma süresini kısaltır.

Güzel, son derece ayrıntılı modeller oluşturun. Tam renkli, çok malzemeli baskı ile tasarımcılar sadece birkaç saat içinde gerçek gibi görünen, hissedilen ve hatta işlev gören prototipler oluşturabilir. Bir ürünün rengini, dokusunu ve ergonomisini değerlendirme yeteneği, müşterilerden daha iyi geri bildirim ve daha hızlı onay anlamına gelir.

3D baskının üretim için ne gibi avantajları var?

3D baskı, bir şeyler yapmak için maliyetli kalıplar üretme ve kurma ihtiyacını ortadan kaldırır. Katmanlı yapısı, onu enjeksiyon kalıp takımına yapılan yatırım gibi ölçek ekonomilerine dayanmayan hızlı, düşük veya orta hacimli bir üretim çözümü haline getirir. Bu da daha önce düşük hacimli ve/veya talep üzerine üretimin ekonomik olmadığı yerlerde yeni fırsatların önünü açmaktadır. Ayrıca parçaların her yerden kolayca basılabildiği farklı lokasyonlardan üretimi de destekler. Örneğin, bir havayolu şirketi kendi yedek parçalarını üretici tarafından sevk ettirmek yerine bir bakım tesisinde 3D olarak basabilir.

Kalıp açısından bakıldığında, 3D baskı aynı esnekliği sunarak geleneksel kalıplara kıyasla çok daha kısa sürede ve daha az maliyetle aparatlar, fikstürler, robotik takımları ve diğer üretim aksesuarlarını üretebilmektedir. Bu aletler, üretim metoduna göre tasarlanmak yerine, ergonomik olarak kolayca özelleştirilebilir ve operatör için optimize edilebilir. Metal yerine kullanılan güçlü termoplastikler daha hafif ve kullanımı daha kolay olmalarını sağlayarak görev verimliliğini artırır ve döngü süresini azaltır.

3D baskı geleneksel üretim teknolojisinin yerini alabilir mi?

3D baskı, kalıplama ve işleme gibi mevcut üretim yöntemlerinin tamamen yerine geçmez. Yararı, bu diğer teknolojileri rekabet edemedikleri noktalarda desteklemesinde yatmaktadır. Örneğin, 3D baskının eklemeli doğası, işleme veya kalıplama ile mümkün olmayan yapılar oluşturabilir. Ayrıca az ila orta hacimli üretimi ekonomik olarak uygulanabilir hale getiriyor çünkü kalıp yatırımına gerek kalmıyor. Benzer şekilde, başlamak çok daha hızlıdır; bu nedenle General Motors, pandemide vantilatör üretmek için üretim hattını yeniden düzenlemek üzere 3D baskıya yöneldi. Kısacası, 3D baskı takım çantasındaki başka bir araçtır, ancak stratejik olarak kullanıldığında geleneksel üretim uygulamalarına göre önemli avantajlar sunan bir araçtır.

Son kullanım üretim parçaları için eklemeli imalat kullanmak ne zaman mantıklıdır?

Son kullanım parçalarının 3D baskısını destekleyen beş özellik bulunmaktadır:

– Kompleks Tasarım: işlenmesi veya kalıplanması zor veya imkansız olan parçalar.

– Yüksek İlk Yatırım: enjeksiyon kalıpları oluşturmanın yüksek başlangıç maliyeti.

– Revizyon: değişikliklere elverişli yeni ürün tasarımı.

– Kişiselleştirme: özel uygulamalar için tek seferlik ürünler.

– Az ila Orta Adetli (Hacimli) Üretim: ekonomik olarak birkaç yüz ila birkaç bin parça üretin.

3D baskıyı işime adapte etmek ile ilgileniyorum. Sonraki adımlarım neler?

Teknolojiyi tanımak, ürün yaşam döngüsü boyunca sahip olduğu etkiyi anlamak ve işinizde fayda sağlayabileceği alanları belirlemek mantıklı ilk adımdır. Bu tür bir analiz, iş hedeflerinizi belirleyerek ve 3D baskının fayda sağladığı kesişme noktalarını not ederek tamamlanır. Daha hızlı prototipleme mi istiyorsunuz? Ürün geliştirme döngü süresini azaltmak mı istiyorsunuz? Üretim maliyetlerini düşürmeniz mi gerekiyor?

Bu kılavuz, 3D baskının bu tür hedeflere ulaşmak için işletmeleri dönüştürmeye nasıl yardımcı olduğuna dair önemli bilgiler sunmaktadır. Bir başka ilk adım da 3D baskıyı bir hizmet bürosuna yaptırmaktır. Bu size, ilk başta yazıcı yatırımı yapmadan teknolojinin avantajlarını sunar. 3D baskı kullanımınız ve uygulamanız arttıkça, bu yeteneği şirket içine getirmek için iş durumunu değerlendirebilirsiniz.

3D baskıyı şirketimde nasıl etkili bir şekilde uygulayabilirim?

Tüm yeni teknolojiler veya iş dünyasındaki değişimler gibi, 3D baskıyı uygularken de bilinçli ve planlı olmak gerekir. Teknolojiyi uygulamak için iyi düşünülmüş bir plan veya uzun vadeli, yüksek değerli geri dönüş için net bir strateji olmadan istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Belki bir yolunu bulursunuz ama olasılıklar yanınızda değildir. Bir veya iki yazıcıyla küçük bir başlangıç yapmak, bir kuruluşun teknolojiye, uygulamalarına ve faydalarına aşina olmasını sağlayacaktır. Bu noktadan sonra teknoloji, daha geniş çaplı uygulama ve buna bağlı fayda için ölçeklendirilebilir.

3D baskıyı uygulamak için ne kadar eğitim gereklidir?

Tanıma ve eğitim düzeyi, seçtiğiniz 3D baskı teknolojisinin türüne bağlıdır. Bununla birlikte, faaliyete geçmek için eğitim süresine önemli yatırımlar gerektirmeyen birçok 3D yazıcı türü vardır. Bu yazıcılarla ilişkili yazılım, operatörlerin CAD modelinden basılı parçaya hızlı bir şekilde geçmelerini sağlayan basit bir iş akışı sağlar. Genel olarak konuşursak, yazıcı ve yetenekleri ne kadar karmaşıksa, etkili uygulama için o kadar fazla eğitim gerekecektir.

Bir hizmet bürosu kullanmanın artıları ve eksileri nelerdir?

3D baskılı parçalarınızı yapmak için bir hizmet bürosu ile sözleşme yapmak, teknolojinin faydalarını tanımanın iyi bir yoludur. Teknolojinin kullanımını özel amaçlarınız için optimize etmede size rehberlik edebilecek bir 3D baskı uzmanının uzmanlığını ve öngörüsünü kazanırsınız. Cepten harcamalarınız genellikle başlangıçta daha düşüktür, çünkü bir yazıcı satın alma ile ilgili ön masraflardan kaçınırsınız. Benzer şekilde, halihazırda 3D yazıcılara sahip olan müşteriler, şirket içi kapasite aşıldığında iş yükünü hafifletmek için hizmet bürolarını kullanır. Hizmet büroları ayrıca çoğu şirketin sahip olduğundan daha fazla sayıda 3D baskı teknolojisi türüne hitap eder. Bu, şirket içi 3D baskı kapasitenizden farklı 3D baskı hizmetleri istediğinizde faydalıdır.

Stratasys bana nasıl yardımcı olabilir?

Stratasy 3D baskı çözümleriyle 30 yılı aşkın süredir müşterilerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olmakta. Uygulamanız için hangi teknolojinin doğru olduğunu, bir yazıcının mı yoksa bir hizmet bürosunun mu daha uygun olduğunu belirlemenize ve aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlamanıza yardımcı olabiliriz. Bugün bize ulaşın ve bu dönüştürücü teknoloji ile bir sonraki adımı atmanıza yardımcı olalım.

Kaynak: Stratasys