RIM Kalıplama

RIM Kalıplama Nedir?

RIM Kalıplama :

(Reaction Injection Moulding)’in kısa adıdır. Seri üretimler için de uygun olan bu teknik, 2 bileşenli olan poliüretan malzemenin yüksek bir basınç vasıtasıyla, hazırlanmış olan silikon veya poliüretan blok kalıp içerisine dökülmesi yöntemi ile uygulanır.

Malzeme seçeneği Silikon Kalıplama yöntemine göre daha kısıtlıdır esnek, şeffaf, ABS, PA (Polyamide) ve PP (Polypropylene) gibi pek çok farklı malzemeyi simüle ederek termoplastikler ile üretim yapılabilmesine imkan tanır. RIM (Reaction Injection Moulding) kalıp yönteminde parça geometrilerine bağlı kalınarak bir kalıp içerisinden ortalama olarak 50-2.000 ayrı adet parça alınabilmektedir. Böylelikle düşük adetli parça ihtiyaçlarınızı daha uygun bir maliyet ile gerçekleştirebilirsiniz.

Sıvı polimerler, daha düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyduklarından, düşük maliyetli alüminyum kalıplara enjekte edilerek, kullanılan kalıp maliyetlerini düşürür.  Parçanın boyu, şekli ve benzeri faktörlerine bağlı olarak kürleme işlem süreleri bir kaç dakika aksama gösterebilir.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Az adetli olarak nitelendirilen son kullanıcı parça ihtiyaçlarında RIM (Reaction Injection Moulding) işlemlerinden yararlanabilirsiniz. Az Adetli Son Kullanıcı Parçası ihtiyaçlarınızda, 50-2.000 adet her prototipin birim fiyatını azaltmanıza yardımcı olabilir.

car bodypart rim molding
rim molding car part
rim molding examples