Skip to content

Üretim

Üretim Nedir?

Üretim hammaddelerin ve diğer bileşenlerin bir müşterinin beklentilerini karşılayan mamul ürünlere dönüştürülmesi işlemine denir. Günümüzde imalat ihtiyaca bağlı olarak çok çeşitli teknolojilerle yapılabilmektedir.  Bu ihtiyaçları belirleyen en önemli kavramlar kullanılacak hammadde, üretilecek adet, minimum gereksinimleri karşılayacak teknoloji ve üretim süresi olarak sıralanabilir.

Üretimde adete bağlı ihtiyaçları seri üretim, az adetli imalat(hızlı imalat), prototip üretimi şeklinde sınıflandırabiliriz. Poligon Mühendislik olarak hızlı imalat ve prototip üretimi konularında mühendislik çözümleri sunuyoruz.

Hızlı imalat diye de bilinen bu kavram ile üretilecek ürün adedine ve ihtiyaç duyulan materyale göre farklı üretim yöntemleri uygulanabilmektedir.

MJF

HP 3B yazıcılar ile yapılan üretim yöntemidir. HP 3b yazıcılar, ürünleri kullandığı MJF teknolojisi ile en yakın rakibinden 10 kat daha hızlı üretebilmektedir. HP bu yeteneği sayesinde seri üretim sınıfı bir cihaz olduğunu kanıtlamıştır. Çeşitli materyal seçenekleri ile ve kullanılan materyal özelliklerinin avantajları sayesinde çok sayıda sektöre hitap etmektedir. Bu yöntemle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Silikon Kalıplama

İhtiyaçlarınız 10-100 adet aralığında ise parça geometrisine bağlı olarak bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu sayede geleneksel kalıp süreçlerine hiç bulaşmadan daha uygun maliyetlerle ve sürelerde ihtiyaç duyduğunuz malzemenin özelliklerini benzer bir malzeme ile temin edebilirsiniz. Bu yöntemle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

RIM

Bu yöntem 50-400 adet arası ürün üretilecekse ve ürün boyutları büyükse ihtiyaç duyulan bir yöntem olmakla birlikte materyal seçenekleri kısıtlıdır. RIM ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Prototip Kalıp Üretim

Üretilmesi planlanan ürün adedi 500-50.000’e kadar olan durumlarda ihtiyaca göre daha kolay işlenebilir malzemeden yapılan kalıpla imal edilir. Parça geometrisine göre süre ve maliyet yönünden avantaj sunabilir. Yöntemle ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

FDM Üretimi

Filament haline getirilmiş termoplastik parçaların eritilmesi ve katman katman üretim tablasına uygulanması prensibine dayanan imalat yöntemidir. Yöntem ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

SLA

SLA teknolojisi oda sıcaklığına sıvı halde bulunan fotopolimer reçine tabakasının noktasal bir mor ötesi (ultraviyole) lazer ışını vasıtasıyla belirli bölgelerinin sertleştirilmesi prensibine dayanır. Bu yöntem ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

DMP

DMP (Direct Metal Printing), 3 Boyutlu bilgisayar modeli ile doğrudan metal bir parça oluşturan az sayıdaki 3B baskı teknolojilerinden biridir. DMP, kendi tasarımlarınızı Alüminyum veya Titanyum gibi metallerde basmanıza izin verdiğinden, en etkileyici 3B baskı tekniklerinden biridir. Bu imalat yöntemi ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.