3 Boyutlu Ölçüm

3 Boyutlu Ölçüm Nedir?

3 Boyutlu Ölçüm çeşitli tekniklerle bir cismin uzaydaki koordinatlarının ve ölçülerinin gerçeğe en yakın biçimde ortaya koyulmasıdır. Bu tekniklerle bazen belli başlı noktaların koordinatları bazen de tüm cismin yüzeyini belli sıklıklarla ölçerek yapılabilmektedir.  Bu teknikler ihtiyaç duyulan rapora göre belirlenmektedir.

El tipi lazer tarayıcılar tarama işlemi sırasında insanlar tarafından kontrol edilen ancak sahip oldukları kontrol mekanizmaları ile ölçüm doğruluğu konusunda inisiyatifi operatöre bırakmayan teknolojik cihazlardır. Örneğin, operatör taradığı objeye gerekenden fazla yaklaşırsa cihaz ölçümü otomatik olarak kesip veri almayı durduracaktır. Operatör cihazı ideal uzaklığa çektiğinde ölçümü tekrar

başlatıp veri almaya devam edecektir. Bu özellikleri sayesinde yapılan ilk ölçümden son ölçüme kadar en doğru ve en hassas veriyi almayı sağlayan bu cihazlar özellikle maliyeti yüksek ham-maddelerden üretilen parçaların tersine mühendisliği için (örneğin bir uçağın parçaları) en doğru seçim olacaktır.

El tipi 3D tarayıcılar sadece yeni ürünler yaratmanın yenilikçi bir yöntemi değil, aynı zamanda eserleri ve ürünleri dijitalleştirmenin hızlı ve doğru bir yolu olarak işlev görmektedir. Böylece hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlarsınız.Sanat eserleri, tarihi eserler vb. öğelerin veya el yordamıyla ürettiğiniz bir endüstriyel tasarımın zaman içerisinde kaybolmamasını istiyorsanız kolaylıkla tarayıp bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda veya bunlara benzer dijital ortamlarda saklayabilirsiniz.

scanning car rim
car bodypart scanning
car rim model