FDM

FDM veya FFF Teknolojisi Nedir?

FDM (Fused Deposition Modelling) veya FFF (Fused Filament Fabrication) , üç boyutlu baskı teknolojileri içerisinde ölçüsel doğruluğu ve tekrarlanabilirliği ile güçlü, dayanıklı ve boyutsal olarak stabil parçalar oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir. Termoplastiklerle birlikte çalışan katmanlı imalat teknolojisidir. Filament haline getirilmiş termoplastik parçaların eritilmesi ve katman katman üretim tablasına uygulanması prensibine dayanmaktadır. FFF (Fused Filament Fabrication) olarak da bilinen Fused Deposition Modelling, aklınızdaki tüm geometrileri oluşturabilir. Bu nedenle bu teknoloji ile üretilmiş parçalarını uçak endüstrisinde son kullanım bileşenleri olarak, askeri endüstride veya otomotiv fabrikasında üretim araçları gibi her türlü prototip ihtiyaçlarınızı karşılamak için de kullanabilirsiniz.

FDM Teknolojisinin Faydaları:

Bu teknoloji temiz, kullanımı kolay ve ofis dostudur. FDM ve FFF teknolojisiyle üretilen üretim sınıfı termoplastikler mekanik ve çevresel olarak kararlıdır. Destek malzeme teknolojisi sayesinde, karmaşık geometriler ve boşluklar bu teknolojiye uygundur.

Fused Deposition Modelling Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bu teknoloji, sıcaklık kontrollü bir kafanın bir termoplastik malzeme tabakasını bir platform üzerinde tabaka halinde geçirdiği filament bazlı bir teknolojidir. Gereken durumlarda suda çözünebilen bir malzeme kullanılarak parçanın içine yerleştirilmiş bir destek yapısı oluşturulabilir