Prototip Kalıp

Prototip Kalıp Nedir?

Prototip kalıp , baskı alınacak materyal ve adetlere göre farkı yöntemlerle yapılabilmektedir. Günümüzde 3B yazıcılarla kalıplar yapılabilse de metal üretim yapabilen 3B yazıcılar ile yapılan kalıpların yüksek maliyeti alüminyum hibrit kalıplama ile rekabet edecek düzeye erişmemiştir.

Butik bir üretim yapılacaksa ve gerçekleştirilecek üretim termoplastik esaslı kalıplarla baskı alınabilecek bir ürünün kalıp üretimi ise çok ciddi süre ve fiyat avantajı sunabilir.

Alüminyum kalıplama; klasik kalıplama işlemlerine benzer bir işlemdir. Kalıp, az adetli üretim yapılacağı durumlarda daha kolay işlenebilir malzeme ile yapılır. Bu yöntemin bir seçenek olarak karşımızda olmasının nedeni üretim sürelerinde ve maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf sağlamasıdır.

injection molding machine
rapid tooling object
injection molding rapid tooling

Prototip Kalıp Nasıl Yapılır?

Alüminyum kalıplama yönteminde dişi ve erkek kalıp çekirdekleri baskı almak istediğiniz adete uygun olan hızlı işlenebilen bir malzemeden oluşturulur. Baskı alacağınız parçanın geometrisi üretebileceğiniz ürün miktarını etkilemektedir. Baskı yapılacak kalıp yüzeyini daha pürüzsüz ve daha dayanıklı yapmak için güçlendirme yöntemleri olsa da 500 – 50000 aralığında baskı almaya imkan vermektedir. Sürekli kullanım için uygun değildir. Parça geometrisine, hassasiyetlere, maliyete veya uygulamaya göre uygun yöntem tercih edilir.