Team Penske ile Eklemeli İmalatta Yarışmak

Team Penske ile Eklemeli İmalatta Yarışmak

Yazar: Aaron Pearson, 25 Mart 2020

Yarışlarda üstünlük söz konusu olduğunda, bir isim diğerlerinin önüne geçer: Team Penske. Zengin geçmişleri 1968 yılına kadar uzanmaktadır. O zamandan bu yana hem Indy hem de NASCAR yarış pistlerinde sayısız zafer kazanarak başarılarını sürdürmektedirler. Bu başarı, kendilerine rekabette üstünlük sağlayan yeni teknolojileri benimseme konusundaki istikrarlı kararlılıklarına bağlanabilir. Team Penske, 2020 yılının şubat ayında Stratasys ile bir ortaklık imzalayarak yarış programlarında eklemeli imalatın kullanımını ileri seviyeye taşıdı. Büyük ilgi gören alanlardan biri, araç ve pit şeridi için kompozit FDM kalıplarının kullanılmasıydı. Kompozit Tasarım Mühendisi Andrew Miller ile bir araya gelerek Team Penske’nin Stratasys teknolojisi ile eklemeli imalatın geleceğine yönelik vizyonunu tartışma fırsatı buldum.

Andrew, geçmişte diğer eklemeli imalat teknolojilerini kullandın, Stratasys teknolojisinin farkı nedir?

İhtiyaçları uygun çözümlerle eşleştirmeye inanan biriyim ve eklemeli imalatta da durum farklı değil. Stratasys, özellikle dayanıklı aparatlar ve hızlı kompozit kalıplar alanında eklemeli imalat programımızda sahip olduğumuz bir boşluğu dolduruyor.  Stratasys tarafından sağlanan teknik destek ve müşteri desteği birinci sınıf ve kuruluşumuzdaki en güçlü teknik ortaklıklarımızdan birini oluşturuyor.

Bu teknolojileri kullandığınız bazı örnekler nelerdir?

Indycar yakıt probu gövdemiz buna iyi bir örnek.  Bu prob gövdesi üretim aşamasında çok sayıda zorlukla karşılaştı, ancak çeşitli Stratasys teknolojilerinin kullanılmasıyla başarılı oldu.  Kompozit parçalar için master model kalıplarını Ultem1010 ile ürettik, gövdeyi ST-130 çözünür malzeme ile lamine ettik, parçaların ardıl işlemi için Nylon 12’yi trim ve matkap jiglerinin üretimi için kullandık, hatta Nylon 12 prob tutacağının çerçevesinin üzerindeki konnektör gövdesi için de kullanıldı.

Şimdiye kadar gördüğünüz en büyük avantajlar nelerdir?

Geçtiğimiz altı ay içinde, özellikle kompozit bileşenler olmak üzere yeni bileşenleri yarış pistine ulaştırma süremizi ve maliyetimizi önemli ölçüde azalttık.

Bir mühendis olarak eklemeli imalat işinizi nasıl etkiliyor?

Eklemeli imalat, tasarımlarımda daha yaratıcı olmamı ve bazen geleneksel yöntemlerle üretilemeyen bileşenler elde etmemi sağlıyor.  Ayrıca tasarım konseptlerini tasarım sürecinde çok daha erken değerlendirmemi sağlayarak ilk seferde doğru tasarım başarı oranını artırıyor.

Verizon IndyCar Series
Honda Indy Toronto
Toronto, ON CAN
16 Temmuz 2017, Pazar
Josef Newgarden, Team Penske Chevrolet galibiyeti kutluyor.
World Copyright: Phillip Abbott
LAT Images
ref: Digital Image _90V1846[/caption]

Stratasys teknolojisini kullandığınızdan beri pistte faydalarını gördünüz mü?

Güncellemeleri piste daha hızlı getirebildiğiniz her zaman performans kazanıyorsunuz demektir. Indycar ekibimizdeki 4 sürücümüzden üçünün şampiyonluk yarışında olması bunun bir kanıtıdır.

Eklemeli imalatın Team Penske’yi nasıl etkileyeceğini öngörüyorsunuz?

Eklemeli imalat, Team Penske’nin daha hızlı bir ürün geliştirme temposuyla pistte rekabet avantajları elde etmesini sağlayacak. Ayrıca yalnızca spesifik çözümler gerektiren üretim ihtiyaçları için diğer üretim kaynaklarına diğer bir deyişle talaşlı imalata odaklanma fırsatı sağlarken yarış arabalarımızı da daha hızlı üretmemizi mümkün kılıyor.

Kaynak: Stratasys