TFS Akaryakıt

Case Study

TFS Akaryakıt: Scantech KSCAN-20 ile Büyük Kamyon Tarama Projesi

Müşteri Profili

TFS Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. İstanbul Havalimanı’nda uçaklara yakıt ikmal hizmeti veren, 2021 yılındaki yaklaşık 11 milyar TL cirosuyla Türkiye’nin en büyük jet yakıtı dağıtıcısı, piyasasının lideri ve THY’nin en büyük iştirakidir.

Proje Kapsamı:

Yüksek Hassasiyetli ve Detaylı Dijitalleştirme Sonrası Maket Üretimi

Firmanın yakıt dağıtım kamyonları kendi alanında hizmet veren dünyadaki ilk elektrikli filoya sahiptir.

Bu özelliği nedeniyle maketinin hazırlanarak ilgili makamlara hediye edilmek üzere imalatı talep edilmiştir.

Maket boyutları 8255 mm X 3280 mm X 2083 mm olarak planlanmıştır.

Zorluklar:

Büyük ölçülerde bir araç olması; araçta koyu renklere ve parlak yüzeylere sahip çok fazla bölge olması projenin zorluklarındandır. Bunun yanı sıra, görsel bir çalışma olması sebebi ile, proje çok küçük detayların bile taranıyor olmasını gerektirmekteydi.

Çözüm:

Taramanın tamamı, çalışmanın zorluklarını en doğru ve ideal şekilde karşılayacak, Scantech KSCAN-20 modeli ile yapıldı. Maket üretimi planlandığı için hem çözünürlük hem de tarama kolaylığı bu projede çok kritik noktalardı. KSCAN-20’nin yüksek çözünürlüğü ve hafifliği sayesinde diğer teknolojilere göre yaklaşık 5 kat daha hızlı dijitalleştirme işlemlerini gerçekleştirdik. Tarama +\- 0.1 hassasiyet ile 5 saatte tamamlandı.

Pazardaki diğer markaların benzer sistemleri; hassasiyet sorunları, ağır yapıları, ergonomik olmamaları, parlak ve koyu renklerde tarama yapamamaları nedeniyle ihtiyacı karşılamada yetersizdi. KSCAN-20 modelinin hassas ve hafif olması projede bizlere çok fazla kolaylık sağladığı gibi projenin en başarılı şekilde uygulanmasına imkân verdi.

Taraması yapılan aracın tersine mühendislik çalışması ve tasarımların tamamı CATIA V5 ile gerçekleştirildi.

Tarama datası başarıyla oluşturulan maketler ise Stratasys Origin ® One ve HP Multi Jet Fusion 4200 3B yazıcılar ile üretildi ve müşterimize teslim edildi.