plg Haber

Değerli Okuyucumuz,

Her şeyden önce bahar aylarına gelmişken Bursa’da yepyeni teknoloji merkezimize taşınmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bununla birlikte ofisimiz 2000  alana sahip olup, Türkiye’nin en büyük 3D merkezidir. Dünyanın en yeni teknolojileriyle donatılmıştır. Ek olarak kaliteli ürünler üretebilme kabiliyetine de sahiptir. Ayrıca PLG Global’den bildiğiniz Carbon teknolojisini de Bursa ofisimizde kullanacağız.

Poligon’da Kahve Sohbetleri’ nin 2.’sini gerçekleştirdik. Bu kez  seramik sanatçısı Gülsüm Üzel’ i ağırladık. Bununla birlikte kendisiyle düşünceyi sanata aktarmayı konuştuk. Ayrıca trendlerden bahsettik. Pandeminin hepimizi zorladığını biliyoruz. Sohbetimizde özellikle bir hobiye sahip olmanın ya da farklı bir alanı deneyimlemenin oldukça faydalı olabileceğinin altını çizdik. Heykel alanında bir sanatçının kolaylıkla 3D baskı yöntemiyle  prototipleme yapabilmesi tam da sanat ile teknolojinin harmanlanmasıdır. En önemlisi sanat, bizce hayatın ritmini yakalamaktır ve bu ritmin bir enstrümanı olmak bizim için oldukça heyecan verici. 

 Ayrıca bu sayıda İstanbul ofisimizdeki fotoğraf çekim alanımızda çekildiğimiz ekip fotoğrafımızla sizleri karşılamak istedik.   Ek olarak dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmak adına attığımız küçük adımdan sosyal medya hesaplarımızda   bahsetmiştik. Bununla birlikte pençeleri kesilen martı için çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.

 Keyifli okumalar.

Az Adetli İmalat Teknolojisi Seçimi

Üretim şirketleri, onlara rekabet avantajı sağlamak için MJF teknolojisini üretim süreçlerine entegre ettiler. Ek olarak bu devrim bir ya da birkaç pazarla da sınırlı değildi. Özellikle pek çok markanın C level yöneticilerinin de aynı fikirde olduğu konu; bu yöntemle birlikte teoriyi pratiğe dökebilme yeteneğidir. Sonuç olarak Endüstri liderlerinden örneğin BMW bir çok parçanın üretiminde MJF teknolojisini kullanıyor.

Aynı şekilde start-uplar için ise kişiselleştirilmiş ürünlerin üretiminde yine oldukça etkin bir yöntemdir. Hepsinin birleştiği bir nokta var.  Kesinlikle o da büyük resmi görmeleridir. 

Tüketici Ürünleri için Az Adetli İmalat Teknolojisi Seçimi

Prototiplemeyi unutun! Az adetli imalat teknolojisi seçimi tüketici ürünleri için de oldukça önemlidir. Pek çok ileri görüşlü lider 3D printing yöntemini kullanarak MJF teknolojisinin avantajlarından yararlanıyor ve böylelikle nihai kullanıma yönelik ürünler üretiliyor. Ayrıca dünyada çok az markanın sahip olduğu HP’ye ait özelliklerden biri de parçaları çok hızlı üretebilme kabiliyetidir. Sonuç olarak geleneksel üretim yöntemlerine göre kaliteli parça üretebilme yetkinliğiyle öne çıkmıştır. Bu arada pek çok marka için “game changer” olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte 3D printing çığır açan bir teknoloji olmanın yanında inanılmayacak düzeyde yeni fırsatlar da sunmakta.

Özelleştirme
Hız
Optimizasyon

Otomotiv endüstrisi, 3D baskının sağlayabileceği rekabet avantajını görmekte hızlı davrandı ve böylece geleneksel imalatın ötesine geçmiş oldu. Bu arada BMW Group’u ele alalım. Üretim süreçlerinin bir parçası olarak HP Jet Fusion 4200 ‘ü kullanıyorlar. BMW liderlerinden, metal olmayan katmanlı imalat teknolojileri yöneticisi; Dr. Dominik Rietzel’in söylemini ele alalım. “Otomotiv standartlarımızı üst düzeye çıkaran  HP’nin Multi Jet’ini üretim proseslerine entegre ederek Fusion teknolojisini kullanmaktayız”. Ayrıca BMW i8 Roadster için yöneticiler; üretim ekipleri gibi dayanıklı, sağlam nihai parçalar üretmeyi mümkün kıldığını söylemektedirler. Bu teknoloji güvenilirlik gerektiren karmaşık parçalar için işlevsellik anlamında mükemmel eklemeli imalatın gücüne de örnek oluyor. Bununla birlikte firma; HP gibi ortaklarla beraber gelecekteki olasılıklar konusunda da heyecanlı olduğunu vurguluyor. Sonuç olarak sektöre yön veren markalardan HP ile iş birliği yapan yalnızca BMW değildir. Bununla birlikte Volkswagen’de yeni aracı T-Cross SUV modeli üretiminde her bir parçayı MJF teknolojisiyle üretti.

Endüstriyel Alanda Sağladığı Avantajlar

Son teknolojiyle evrilen HP; günümüzde endüstriyel üretim süreçlerinin parçası haline gelmiştir. Ek olarak HP yazıcılar 2014 yılında ilk 3D MJF teknolojisiyle, 3D yazıcı pazarına girerek çığır açtı. Bu arada bu teknolojiyle HP, her bir vokselin renk, esneklik, şeffaflık vb. birçok özelliğini kontrol edebilmiştir. Sonuç olarak Poligon Mühendisliğin üretim proseslerinde MJF kilit rol oynar. Ayrıca kullanıcıların taleplerine rahatlıkla cevap verebilmektedir. Son olarak 3D printing dünyası şimdiye dek bu kadar hızlı üretim özelliği olup, müşteri tatmini sağlayan ürünler üretememişti.

PLG Haber Nisan’a kısa not

Dünyanın İlk 3D Baskı ile Üretilen Okulu Colorado merkezlidir. Ayrıca  süreci yöneten kar amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olan Thinking Huts’dur. Madagaskar’da dünyanın ilk 3D baskı okulunu inşa etmek istediler.  Böylelikle bir mimari firma ve 3D teknoloji firması ile güçlerini birleştirdiler. Özellikle bu proje ile amaçlanan yenilikçi tasarımdır. Ek olarak sürdürülebilirliği insani yardım çalışmalarıyla harmanlayarak küçük çocuklara eğitim imkanı yaratmaktır. Ayrıca pilot okul, 3D baskılı duvarlar ve çatı, kapılar ve pencereler için yerel kaynaklı inşaat malzemeleri kullanılarak hayata geçirilecek. Örneğin ülkede, ilkokul çağındaki 1,3 milyon çocuğun yüzde 60’ı nüfus yoğunluğu ve yetersiz fon nedeniyle okula erişemiyor. Sonuç olarak özellikle dezavantajlı çocuklar için bu durumu minimize edip avantaja çevirmek adına atılmış önemli bir adım…
Mortazavi

www.poligonmuhendislik.com