FDM – FUSED DEPOSITION MODELING

FDM ‘in Kısa Tarihçesi

FDM teknolojisi, yaklaşık 20 sene önce Stratasys firmasının kurucusu Scott Crump tarafından geliştirilmiştir. Teknoloji patentinin düşmesinin ardından RepRap isimli komünite açık-kaynaklı olarak bu teknolojiyi endüstriyel ölçekten masaüstü ölçeğe indirgemiş ve daha düşük bütçelerle herkesin ulaşabileceği bir noktaya taşımıştır. Kendin Yap (Do It Yourself) kitlerle uğraşmak istemeyen, ancak 3D yazıcı devrimine dahil olmak isteyen tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla daha sonra bir çok firma açık-kaynak yazılım ve donanım geliştirme hareketinden uzaklaşıp, ticari ürünler geliştirerek piyasada yerini almıştır. Günümüzde her geçen gün sayısı artmakta olan 300’ün üzerinde masaüstü FDM 3D yazıcı üreten firma bulunmaktadır.

FDM Nasıl Çalışır?

 1. Slicer adı verilen yazılımlar sayesinde CAD datası katmanlarına ayrıştırılarak, 3D printer başlığının hareket edeceği yol belirlenir. İhtiyaç varsa üretim esnasında kullanılacak destek yapıları da bu aşamada oluşturulur.
 2. Filament adı verilen tel halindeki katı malzeme makara ve motor yardımıyla ısıtıcı başlığa yönlendirilir.
 3. Başlığa ulaşan katı haldeki malzeme ısıtılarak yarı akışkan bir duruma gelir.
 4. Yarı akışkan haldeki malzeme başlıktan akıtılarak yazılım tarafından önceden belirlenmiş spesifik bir yol üzerinde ilerler. Yarı akışkan haldeki malzeme başlıktan çıktığı anda soğuyarak katılaşır ve model geometrisini oluşturan katmanlardan biri bu sayede tamamlanır. (Yöntemde kullanılan malzemeler hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.)
 5. Katılaşarak tamamlanan bu katman, başlığın veya üretim tablasının bir birim (katman kalınlığı kadar) hareketi sonucu, örülecek yeni katman için temel oluşturur.
 6. Bu süreç modeli oluşturan bütün katmanlar oluşana kadar devam eder.
 7. Üretimi tamamlanan modeldeki destek yapıları kırılarak veya (3D yazıcı destekliyorsa) suda eritilerek fiziksel modelden temizlenir ve parça kullanıma hazır hale gelir.
FDM nasıl çalışır

FDM Teknolojisinin Avantajları

 1. Malzeme Çeşitliliği
 2. Tekrarlanabilirlik
 3. Düşük Maliyet
 4. Ön Seri İmalat

Dikkat Edilmesi Gerekenler

FDM teknolojisi konusunda başlıca yanlış anlaşılmalardan biri masaüstü ölçekte üretim yapan 3D yazıcılar ile endüstriyel ölçekte üretim yapan 3D yazıcılar arasındaki maliyet ve kalite farkından kaynaklanmaktadır. Endüstriyel 3D yazıcılardaki ölçü hassasiyeti, tekrarlanabilirlik, çözülebilen destek yapıları gibi bir çok avantaj; ısıl kontrol altında üretim yapmayan masaüstü 3D yazıcılar ile sağlanamamaktadır. Bu nedenle prototipleme sırasında ihtiyaca uygun 3D yazıcıların kullanımı büyük önem arz etmektedir.

0