Üç Boyutlu Temassız Ölçüm Cihazlarında Yeni Teknolojiler

Üç Boyutlu Ölçüm Cihazları genellikle Temaslı ve Temassız Ölçüm Cihazları olarak iki sınıftadır. Günümüzde bu cihazları kullanarak çok daha hızlı ve hassas ölçümler yapabiliyoruz. Konuyu daha detaylı ele alalım;

Çin’li SCANTECH markası Dünyanın ilk Metroloji Seviyesi sınıfında 3 ü 1 arada ölçüm cihazı olan SCANTECH- KSCAN20 ürününü piyasaya sundu. KSCAN20 ye ait teknik detayları özetlersek; aynı cihaz ile hem temaslı ölçüm, hem de temassız ölçüm yapılıyor. Ayrıca fotogrametri sayesinde bir ölçüm cihazından beklenen tüm özellikleri bir arada bulunduruyor.

El Tipi 3B Tarayıcı Cihazları Kullanım Alanları

El Tipi 3B Tarayıcı cihazlar özellikle ölçü sahasında taşınabilirlikleri, kullanım kolaylığı nedeniyle tercih ediliyor. Önceki yıllarda, bu tip cihazların ölçüm hassasiyetleri düşük seviyedeydi. Kullanımları daha çok arkeoloji ve mimari gibi alanlarla sınırlıydı. Daha çok mm seviyelerinde toleranslar ile çalışılabilen alanlar için uygun cihazlardı. Gelişen teknoloji, özellikle Mavi Lazer kullanımının bu tür cihazlara entegre olabiliyor. Cihazlardan elde edilen verilerin daha hassas ve ya daha keskin olabilmesini sağlamıştır.

En önemlisi kırmızı lazer teknolojisindeki gelişmeler ile de ölçüm hızı ve nokta bulutu kalitesinde ciddi artışlar meydana geliyor. Yeni nesil cihazlar genellikle kullanım alanlarına göre Kırmızı ya da Mavi Lazer ile üretiliyor. Kırmızı Lazer genellikle çok geniş yüzey ve çok nokta toplanması gereken durumlarda kullanılıyor. Bununla birlikte donanım gereksinimleri ve hızlı işlenebilmesi sebepleriyle de tercih ediliyor. Mavi Lazer ise, düşük dalga boyu sayesinde parlak yüzeylerde, keskin köşelerde kolaylık sağlıyor.

Optik Sistemlerde Üç Boyutlu Temassız Ölçüm

Bilindiği üzere Optik sistemlerde ve El Tipi tarayıcı sistemlerde parça üzerinde farklı bölgelerin taranması ile veriler elde ediliyor. Üç boyutlu cihaz kullanıcıları verilerin birleştirilmesi, kısacası referanslama ya da hizalama için, genellikle referans nokta etiketler kullanıyor. Bu etiketlerin genel dağılımı ve konumları, cihaz üzerindeki kamera sistemleri ile otomatik algılanıyor. Ya da Fotogrametri Cihazları ile referans etiket haritası çıkarılıyor ve tarama verilerine entegre ediliyor. Fotogrametri cihazları genel olarak belirli kalibrasyon ve ayarlar yapılmış DSLR kameralardır. Referans ölçüm aksesuarları içeren bir donanım ve sisteme ait yazılımdan oluşan farklı bir ölçüm sistemidir. Hacimli ölçüm yapılması gereken durumlarda, binanın ölçülmesi gereken koşullar gibi referanslama işlemi bir seçenektir. Fotogrametri yöntemi ise sıklıkla başvurulan bir çözümdür.

Yukarıda bahsi geçen bütün özellikler ve daha fazlası yeni KSCAN20 içerisinde yer alıyor. El Tipi 3 Boyutlu Tarama cihazı olan KSCAN20. Kırmızı Lazer seçeneği ile geniş alanları çok hızlı bir şekilde tarıyor. Mavi Lazer seçeneği ile yüksek hassasiyette veri toplama yapabiliyor. Kırmızı Lazer seçeneğinde aynı anda 7 çapraz lazer çizgisi ile 550 x 600 mm lik geniş bir alanda ölçüm yapabiliyorsunuz. Bu sayede çok geniş yüzeyler çok hızlı bir şekilde yüksek çözünürlük ile (0.05 mm ye kadar) ölçülmüş olur.

laser modes

Üç Boyutlu Temassız Ölçüm Teknolojisi ile Çoklu Lazer Tarama

Aynı cihazda, aynı tarama işlemi içerisinde, sadece mod değişimi yapılıyor. Mavi Lazer Özelliğine geçiş yapma imkânı da bulı. Bu sayede, detayları yakalamak için 5 paralel lazer çizgisi aktif olur. Dar bir alanda yüksek çözünürlükte (0.01 mm ye kadar) veri toplama imkânı sunar. Başka bir deyişle kullanılan 7 veya 5 farklı lazer ile aynı anda çeşitli açılarda lazer ışınları yansıyacağı için, ulaşılması güç açılardan bilgi toplamak daha kolay olur. KSCAN20 de ölçüm hızı ise saniyede 650.000 noktaya kadar çıkar.  Ayrıca bu değer hem Kırmızı Lazer hem de Mavi Lazer seçeneğinde kullanılabilen bir ölçüm hızıdır.

part scanning
scanned part model

SCANTECH, KSCAN20 ile beraber opsionel olarak sunduğu Fotogrametri çubuğu ve etiketleri ile sistemsel doğruluğu artar ve uygulama alanını genişler. KSCAN20 içerisinde bulunan kamera sistemi ile ek bir cihaza ihtiyaç duymadan Referans Nokta etiketlerinin fotogrametrik haritası yazılıma doğrudan aktarıyor. Bu sayede geniş alanların ölçümü esnasında hem daha doğru hem daha pratik ölçüm yapar.

car scanning

Sonuç olarak; KSCAN20 de opsiyonel özelliklerden biri de taşınabilir CMM özelliğidir ve temaslı ölçüm probu seçeneği bulunuyor. KSCAN20 üzerinde bulunan entegre kameralar ile belirli bir hacim içerisinde yer alan probun konumu ve delik çapları sayesinde işlenmiş yüzeyler gibi temaslı ölçüme uygun unsurlar rahatlıkla ölçülebilir.

laser scanning

Üç Boyutlu Temassız Ölçüm ile İlgili Yazılar