HP 3B YAZICI HAMMADDELERİ NELERDİR VE KULLANIM ALANLARI NEDİR?

Sanayi devrimine kadar el yapımı üretim ve tasarım haricinde farklı çalışma tarzları benimsenmemişti. Sanayi devrimi ile makineleşmenin artması ve yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi, düşük malzeme fiyatı ve hızlı teslim sürelerine ulaşılmasının önünü açtı. Tüm bu ileriye dönük harekete rağmen, temel tasarım ve üretim süreci son 100 yılı aşkın süredir temelden değişmedi. 

HP’nin 2016’da piyasaya sürmüş olduğu MJF (Multi Jet Fussion) teknolojisi ile üretime ve tasarıma farklı bir bakış açısı gelmiştir. Günümüzde pek çok lider konumundaki firma 3D baskı yöntemini kullanarak MJF teknolojisinin avantajlarından yararlanıyor ve böylelikle nihai kullanıma ya da prototiplemeye yönelik ürünler üretebiliyor. Tasarımcıya sunmuş olduğu esneklik, hammaddenin bir sonraki üretimler için geri kullanılabilir olması, yüksek yüzey kalitesi, parça başı düşük maliyet ve rakiplerine göre 10 kat hızlı üretim yapabiliyor olması HP 3B MJF teknolojisinin sektöre yön vermesini sağlamıştır. 

HP; maliyet, kalite ve çeşitlilik gibi 3D baskının tercih edilmemesinin önündeki geleneksel engellerden bazılarını ortadan kaldıran yeni malzemeler üzerinde oldukça fazla çalışıyor. Gelin HP 3B MJF teknolojisinin kullanıldığı alanlara ve bu teknoloji ile kullanılabilen hammaddelere bir göz atalım. 

HP sistemleri ile kullanılabilecek hammaddeleri sırasıyla iki ana kategoride inceleyebiliriz; Poliamidler ve Poliüretanlar.

HP MJF 4200 ve HP MJF 5200 sistemlerinde kullanılabilecek Poliamid ailesine ait hammaddeler PA12, PA12 Glass Beads ve PA11 olarak karşımıza çıkmaktadır..

3b printer example
3b printer example part

⦁ HP PA12 ile güçlü, işlevsel ve ince ayrıntılara sahip parçalar üretmek mümkün. Boyut doğruluğunu sağlayabilmesi, karmaşık tasarımlarda ince ayrıntılar verebilmesi, su geçirmez olması nedeniyle endüstride işlevsel nihai parça/prototip üretimi için kullanılmaktadır. PA12 yağlara, greslere, alifatik hidrokarbonlara ve alkalilere karşı mükemmel kimyasal direnç gösteren bir termoplastiktir. Tüm bunların yanı sıra ABD FDA biouyumluluk sertifikası sayesinde tıp/medikal alanında da kullanılması mümkündür.

⦁ HP PA12 Glass Beads, % 40’ı cam boncuk dolgulu termoplastik malzeme olduğundan ürünler sert, fonksiyonel ve düşük maliyetli parçalar üretmek mümkündür. Örneğin fikstür, model, gövde ve muhafaza parçalarının üretiminde kullanılması uygundur. Hem uygun mekanik özelliklere hem de yüksek tekrar kullanılabilirliğe sahip bir malzemedir.

⦁ HP PA11 ile güçlü, yumuşak ve fonksiyonel parçalar üretmek mümkündür. PA11, bitkisel hint yağından elde edilen yenilenebilir bir hammadde olduğundan çevresel etkisi düşük bir termoplastiktir. Yüksek darbe direnci ve esnekliğe sahip olduğundan protezler, tabanlıklar, spor malzemeleri, geçmeli parçalar, hareketli menteşeler gibi alanlarda kullanımı uygundur.

HP 3B Poliüretan Hammaddesi

HP MJF 4200 ve HP MJF 5200 sistemlerinde kullanılabilecek Poliüretan ailesine ait hammaddeler ESTANE 3D TPU M95A1 ve BASF Ultrasint TPU01 olarak karşımıza çıkmaktadır.

estane part
basf part

⦁ ESTANE 3D TPU M95A1, Lubrizol tarafından özel olarak HP’nin Mutli Jet Fusion 4200 3D baskı çözümünde kullanılmak üzere geliştirilmiş termosplastik poliüretan (TPU) malzemesidir. Yüksek elastikiyet, iyi aşınma direnci ve yüksek darbe emilimi gerektiren çok çeşitli uygulamalar için kullanımı önerilmektedir.

⦁ BASF Ultrasint TPU01, BASF tarafından özel olarak HP’nin Multi Jet Fusion 5200 Serisi 3D baskı çözümünde kullanılmak üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir termoplastik poliüretan (TPU) malzemedir. TPU01, UV ve hidroliz direnci iyi olan, basımı kolay bir malzemedir ve yalnızca HP Jet Fusion 3D baskı makinelerinde kullanılabilir. Bu malzeme esnek, şok emilimi yüksek olan ve ince yapıları yüksek ayrıntıyla basma gerektiren parçaların üretiminde kullanılabilir.

Günümüzde geldiğimiz nokta gereği yukarıda da belirtilen nedenler sayesinde birçok alanda bu teknoloji karşımıza çıkmaktadır. MJF teknolojisi ile dayanımı ve yüzey çözünürlüğü yüksek ürünlerin, çok detaylı modelleri desteksiz üretebilmenin, sızdırmazlık ve yüksek mukavemete sahip ürünler elde edebilmenin tadını çıkartın. Her zaman dediğimiz gibi MJF ile yapılabileceklerinizin tek sınırı yalnızca hayal gücünüzdür!

Daha fazla bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçmeyi unutmayın.

Kasım 2021
Poligon Mühendislik - Elif UYSAL
Çözüm Mühendisi

Diğer Bloglarımızı İncelemeden Geçmeyin