Yeteneğin Çeviklikle
Buluşma Hikayesi

3D printer model seçimi sürecin başında atılması gereken en önemli adımdır.
Örneğin üretim şirketleri, onlara rekabet avantajı sağlamak için bu teknolojiyi üretim süreçlerine entegre ettiler. Bu devrim bir ya da birkaç pazarla da sınırlı değildi. Sonuç olarak pek çok markanın C level yöneticilerinin de aynı fikirde olduğu konu; bu yöntemle teoriyi pratiğe dökebilme yeteneğidir.
Endüstri liderlerinden pek çoğu örneğin BMW bir çok parçanın üretiminde MJF teknolojisini kullanıyor. Aynı şekilde start-uplar için ise kişiselleştirilmiş ürünlerin üretiminde yine oldukça etkin bir yöntem olarak kullanılıyor. Sonuç olarak hepsinin birleştiği bir nokta var. O da büyük resmi görmeleri…
3D printing çığır açan bir teknoloji olmakla birlikte inanılmayacak düzeyde yeni fırsatlar da sunmakta.

Tüketici Ürünleri için 3D Printer Model Seçimi

Prototiplemeyi unutun! Pek çok ileri görüşlü lider 3D printing yöntemini kullanarak MJF teknolojisinin avantajlarından yararlanıyor ve böylelikle nihai kullanıma yönelik ürünler üretiliyor. Ayrıca Dünyada çok az markanın sahip olduğu HP’ye ait özelliklerden biri de parçaları çok hızlı üretebilme kabiliyetidir. Sonuç olarak geleneksel üretim yöntemlerine göre kaliteli parça üretebilme yetkinliğiyle pek çok marka için “game changer” olarak kabul edilmektedir.

devrim niteliğinde kişiselleştirme
3d printer example parts

İşin özünde önemli olan sadece fiyat avantajı sağlamak ve ürünlerde kişiselleştirme imkanı değil aynı zamanda HP markasıyla çalışma ve hız avantajı yaratmasıdır. Sonuç olarak Müşterilere satın aldıkları ürünleri hızlı şekilde teslim alabilme imkanı vermesiyle de öne çıkar. 3D printing dünyası şimdiye dek bu kadar hızlı üretim özelliği olup, müşteri tatmini sağlayan ürünler üretememişti

f1 arabası

HP ile 3D Printer Model'in Otomotiv Endüstrisindeki Yeri

performans
3d printer

Otomotiv endüstrisi, 3D baskının sağlayabileceği rekabet avantajını görmekte hızlı davrandı ve böylece geleneksel imalatın ötesine geçmiş oldu. BMW Group’u ele alalım. Üretim süreçlerinin bir parçası olarak HP Jet Fusion 3D 4200 ‘ü kullanıyorlar. Metal olmayan katmanlı imalat teknolojileri yöneticisi; Dr. Dominik Rietzel, otomotiv standartlarımızı üst düzeye çıkaran  HP’nin Multi Jet’ini üretim proseslerine entegre ederek Fusion teknolojisini kullanmaktadır.

BMW i8 Roadster için yöneticiler, üretim ekipleri gibi dayanıklı, sağlam nihai parçalar üretmeyi mümkün kıldığını söylemektedirler. Ayrıca güvenilirlik gerektiren karmaşık parçalar için işlevsellik anlamında mükemmel eklemeli imalatın gücüne de örnek oluyor. Bununla birlikte HP gibi ortaklarla beraber gelecekteki olasılıklar konusunda da heyecanlı olduğunu vurguluyor. Sonuç olarak sektöre yön veren markalardan HP ile iş birliği yapan yalnızca BMW değildir. Mesela Volkswagen’de yeni aracı T-Cross SUV modeli üretiminde her bir parçayı MJF teknolojisiyle üretti.

v6 motor

Endüstriyel Alanda Sağladığı Avantajlar

hızlı parça üretimi

Son teknolojiyle evrilen HP; günümüzde endüstriyel üretim süreçlerinin parçası haline gelmiştir. HP yazıcılar 2014 yılında ilk 3D MJF teknolojisiyle, 3D yazıcı pazarına girerek  çığır açtı. Ayrıca bu teknolojiyle HP, her bir vokselin renk, esneklik, şeffaflık vb. birçok özelliğini kontrol edebilmiştir. Sonuç olarak Poligon Mühendisliğin üretim proseslerinde kilit rol oynayan MJF, kullanıcıların taleplerine rahatlıkla cevap verebilmektedir.

Mart 2021
Poligon Mühendislik - Şevval Şahin - Ömer Faruk Aydın
Team Member - Preseller

Diğer Bloglarımızı İncelemeden Geçmeyin