3D Ölçümün Avantajları

Döküm Yöntemiyle Üretilen Ürünlerin 3D Tarayıcı ile Kalite Kontrolü

3D tarama iş akışının her aşamasında bize yardımcı oluyor. Özellikle döküm endüsrisinde yapılan işlemin 3D tarayıcı vasıtasıyla çıktısının kontrolünün yapılması önemli bir aşamadır. Kalite kontrol, döküm endüstrisinin de vazgeçilmez bir parçasıdır. 3D ölçüm teknolojisinin dahil edilmesi, kalıbın yapımına yardımcı olur. Ayrıca 3D Model oluşturmasına, yapılan işlerin denetlenmesine ve diğer işleme süreçlerine yardımcı olabilmektedir, işleme süresini kısaltabilmektedir ve verimliliği artırabilmektedir

3D Tarayıcı ile Karşılaştırıldığında Geleneksel Yöntemin Eksiklikleri

Geleneksel ölçüm yöntemleri arasında cetvel, tel çekme makinesi ve CMM bulunmaktadır.

Cetvel: Genellikle, cetveller düzensiz veya büyük dökümleri ölçemezler, bu yöntem aynı zamanda çok fazla zamana mal olur ve büyük bir sapmaya neden olmaktadır.

Tel Çekme Makinesi: Eğimli yüzeyler ve kör noktalar bir yana, dökümün sadece bir kısmını ölçebilmektedir. Bunun yanı sıra, günümüzde giderek daha fazla ürün 2B çizim yerine 3B veri sağlıyor. Bu da ayrıca tel çekme makinesine bir sınırlama getirmektedir.

CMM: Hassas ölçüm imkanı verir ancak maliyeti yüksektir.

SCANTECH 3D Tarayıcının Sağladığı Avantajlar

Temassız: SCANTECH 3D tarama teknolojisi, 3D nokta bulutu verilerini kısa sürede elde edebilen temassız bir veri toplama sistemi kullanmaktadır. Temaslı ölçüm ile karşılaştırıldığında, temassız ölçüm; kompleks yapının tüm yüzeylerini tarayabilir ve tüm verileri hatta kör noktalardaki verileri bile elde edebilmektedir.

Tam Yüzeyi 3D Tarama: Tam yüzey tarama, tüm kompleks yapının yüzeylerinin nokta bulutu verilerini yüksek hızda toplar. Eğimli yüzey taramadan gelen verinin geçerli olduğu aralıkta elde edilmesine de yardımcı olmaktadır.

Taşınabilir ve Esnek: Elde taşınan bir tarayıcı, açıyı esnek bir şekilde değiştirebilir. Dar boşlukları ve dökümün iç özelliğini tespit etmek için de uygundur.

3D Tarayıcı ile Tarama Denetimi

1000 mm uzunluğunda ve 800 mm genişliğinde olan aşağıdaki resimde olan döküm, derin boşluklu yapılara ve ince duvarlara sahiptir. Bu nedenle 10 dakika içinde 3D tarama yapabilen PRINCE el tipi 3D tarayıcı kullanılmıştır. Taramadan elde edilen veriler, daha sonra CAD modelleriyle karşılaştırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca boyut inceleme raporlarının yanı sıra renk haritaları oluşturmak için kullanılabilmektedir. Normalde tespit edilmesi zor olan iç boşluk ile ilgili olarak, PRINCE, 315 × 165 × 105 mm boyutu sayesinde boşluğun içine konulabilir, iç 3D verilerini elde edebilir. SCANTECH 3D tarama çözümü, düzenli ölçüm sürecini basitleştirdi. Tarama sonucu, programlama için doğrudan kullanılabilmektedir böylece  malzeme maliyetinden ve zamandan oldukça fazla tasarruf sağlar.

Ağaç Oymacılığı 3D Tarayıcıyla Karşılaşırsa Ne Olur?

3D oyma ekipmanının ağaç oymacılığı endüstrisinde yaygınlaşmasıyla birlikte, bir CNC 3D oyma makinesi, geleneksel oyma yöntemlerine kıyasla iş akışlarını büyük ölçüde basitleştirmiştir. Aynı anda birkaç üretim yapılmaktadır. Akıllı üretim veya 3D baskıyı gerçekleştirmek için programlamayla birleştirmek gerekmektedir. Bunun için 3D şekillendirmeden önce eksiksiz bir 3D model elde etmek vazgeçilmezdir. Bununla birlikte, geleneksel 3D modelleme, karmaşık dokularla uğraşırken iki eksiklikle karşı karşıyadır: ilk olarak uzun modelleme döngüleri oluşturmak zordur. Ayrıca emek gerektiren karmaşık ahşap oymaları doğru şekilde modellemek zordur. Bu nedenle, etkili ve basit bir 3D model oluşturma yöntemi kullanılır. Bu da ağaç oymacılığı endüstrisinde büyük bir önem taşımaktadır.

wood carving

Peki Müşteri İhtiyacı Nedir?

Bu alanda yüksek hassasiyetle ölçümleme yapabilmek öne çıkıyor. Scantech’in son mavi ve kırmızı lazer özelliğini bünyesinde barındıran PRINCE 3D tarayıcısı sayesinde oldukça hassas ölçümler yapabilmeyi mümkün kılıyor.

ScanTech 3D çözümü

Gereksinimler, ortaya çıkan yenilikçi teknolojileri yönlendirir. Günümüzde 3D tarama teknolojisi, yüksek doğruluğu ve verimliliği nedeniyle kademeli olarak çeşitli alanlara uygulanmaktadır. ScanTech PRINCE 3D tarayıcı, hem kırmızı hem de mavi lazere sahip, gerçekten kolay kullanım ve yüksek detayın mükemmel bir kombinasyonunu gerçekleştiren dünyanın ilk 3D tarama aracıdır. Nasıl yapılması gerektiğini özetlersek;

-Taranacak dataya markerları yapıştırın

-“Data Protection” a basarak datayı saklayın

-Küçük markerları farklı noktalara yerleştirin

-Büyük markerları çıkarın ve elde edilen datadan da silin

-Büyük markerların sebep olduğu kayıp noktaları birleştirin

-“Data Protection” düğmesini açın ve marker noktalarını silin

Kaynak : Scantech

Diğer Bloglarımızı İncelemeden Geçmeyin

Haziran 2021
Poligon Mühendislik - Şevval Şahin - Ömer Faruk Aydın
Team Member - Preseller