Pratik Tasarım Teknikleri 3 – Kesik Açma ve Körük Geometrisi

Körük Geometrisi ve Kesik açma yöntemi, hayatımızı kolaylaştıran birçok araç gereç ile dolu. En fazla kullandıklarımız arasında kumanda sistemleri var. Duvardaki ışık anahtarından tutun da uzaktan kumandalara kadar, hepsi belirli aşamalardan geçerek elimize ulaşıyor. Bu sistemler türlü malzemelerle hazırlanan mekanik parçaları ve elektronik donanımları içerisinde bulunduruyor. Ham maddenin işlenmesi, donanımların bir araya getirilmesi ve montaj işlemleri ciddi işçilik gerektirir. Ürünün oluşumunda ciddi zaman ve maliyet oluşturan kıstaslardır.

Sistemdeki her bir mekanik parça, ayrı ayrı üretim prosesi ve montaj işlemi gerektiriyor. Genellikle seri üretime yönelik plastik parçalarını üretilmesini kolaylaştıran kalıp sistemleri kullanılmakta. Kalıpların hazırlanması uzun zaman alan ve maliyeti yüksek olan bir prosestir. Kalıp adetlerinin düşürülmesi, maddi ve zaman tasarrufu sağlarken, aynı zamanda montaj adımlarını düşüreceği için işçilik masraflarını da düşürür.  Montaj hatalarını da azaltır.

Doğru uygulanan tasarım teknikleri, ürünün hazırlanmasında çok yönlü avantajlar sağlar. Her bir malzemenin Elastisite Modülü (E=N/m²) vardır. Birim uzama ile normal gerilme arasındaki doğrusal ilişki sonucu bu değer çıkar. Malzemenin Akma değerinin altında kalmak şartı ile, parçayı deformasyona uğratmadan belirli oranlarda esnemesini sağlayabiliriz.

Kumanda panellerinin gövdelerini ve tuş takımlarını yekpare üretip ciddi kazanç sağlayabiliriz. 2 farklı yöntemle bunu nasıl yapabileceğimizi inceleyelim.

tool

Kesik Açma Yöntemi

kesik açmak
kesik açılmış model

Tek noktadan bağlantılı düşük strok veya dört noktadan bağlantılı yüksek strok gerektiren tuş sistemlerinde kullanılabilir. Basit ve kullanışlı tasarım yöntemleridir.  Malzemenin Elastisite Modülüne göre gövdenin cidar kalınlığı belirli bir oranda tutulur ve optimum çapta kesitler oluşturulur. Bu kesitler gövdeyi rijit tutarken tuş alanın esnemesini sağlar. Ürünün Parça bütünlüğü korunurken bir yandan da montajı kolaylaştırmakta ve montaj hatalarını önlemektedir.

kesik
kesik model

Körük Geometrisi Yöntemi

körük geometrisi
pratik tasarım

Tuşun etrafında oluşturulan (N) formlu kıvrımlı yapı ile parçanın esneme yüzey alanı artırılır. Kıvrımların yüksekliğinin artırılması ve kıvrım sayısının artırılması ile tuşun stroğu artırılabilir. Yek pare üretim sağlanırken hem de sızdırmazlık sağlayan bir tasarımdır. Ekstra sızdırmazlık elemanı kullanımını ve uygulama prosedürlerini ortadan kaldıracaktır.
Genel tasarımlarda ayrı bir tuş ve sızdırmazlık için oring kullanılır. Bir diğer yöntem Elastomer malzemeden üretilen tuşlar kullanılır. Bunlarında sabitlenmesi için ayrıca bağlantı elemanları kullanılır. Bu yöntemlerin hepsinde montaj hataları çıkabilir ve ekstra işçilik gerektiren işlemlerdir. Kesik Açma ve Körük geometrisi yöntemleri prosedürleri ve hata risklerini ortadan kaldırır. Doğru tasarım yöntemlerini uygulayarak verimli ve düşük maliyetli ürünler çıkarabilirsiniz.

sonuç model
sonuç

Poligon Mühendislik - Serkan BEKER

Mart 2020