Skip to content
 PLG HABER

Değerli Okuyucumuz,

 

Bu sayımızda sizinle 3B tarama ile ilgili case study ile desteklediğimiz yazımızı paylaştık. PLG Global’den bildiğiniz Carbon’un Avrupa pazar Head’i Gary Miller’ın ve PLG Global Genel Müdürümüz Cem Severcan’ın katılımlarıyla, Satış ve Pazarlama Direktörümüz Bora Dağlı’nın moderatörlüğünde dopdolu bir sohbet gerçekleştirdik. 3D Üretimde Paradigma Değişikliği konulu bu webinarımızı buradan izleyebilirsiniz.

17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında PLG Global ile sosyal medya üzerinden challenge yaparak fidan bağışında bulunduk. Bu detaylara da burada değindik.

Sizinle Poligon Mühendisliğin kuruluş hikayesini de paylaşmak istedik.

Bu hikaye her geçen gün hayal eden, hayal ettikçe büyüyen, her adımını değer katmak için disiplinle atan ve emek veren kahramanların hikayesi…

Bizim kahramanlarımız çalışma arkadaşlarımız her yeni hedefte, her başarımızda Poligon imzası attığımız her yerde onların başarısı, vizyonu, iş disiplini ve gücü var. Poligon’u böylesine güçlü kılan tüm kahramanlara sonsuz teşekkür ederiz.

Poligon Heroes videoumuzu da buradan izleyebilirsiniz.

 Keyifli okumalar.

3B Tarama ile Sağlık Çözümleri

Tıbbi 3B tarama genellikle hastalardan teşhis amacıyla hedef parçaların ele alınmasını gerektirir.  Ayrıca bazı hastalar gerekli tetkiklerin yapılması konusunda ciddi travmalar yaşarlar. Tüm bu faktörler, temassız ölçümün vücut verilerinin alınması için en iyi yol olduğunu gösterir. Hastalar için teşhis ve tedavi hizmetlerinin sağlanmasında etkinlik ve kesinlik gerekli koşullardır. Yüksek verimlilik, hastaların acılarını hafifletmeyi amaçlar. Hassasiyet de 3 boyutlu taramada öne çıkan noktalardan olurken hastaların bireysel özelliklerine kusursuz bir şekilde uyan özelleştirilmiş yapay uzuvlar, protezler ve rehabilitasyon koruyucuları gerçekleştiren tutarlı tarama sonuçlarına atıfta bulunmaktadır.

Vücudun 3D verilerini toplarken kullanıcıların en çok önemsediği şey taramanın güvenli, rahat, temassız, etkili ve kesin olup olmadığıdır. Güvenlik ve rahatlık, insan vücuduna 3B tarama uygulamak için iki ön koşuldur. Çünkü mutlak güvenlikten emin olamayacak hiçbir teknoloji insan vücuduna uygulanamaz. İkinci önemli nokta ise; insan vücudu karmaşık bir çerçeveye ve büyük bir esnekliğe sahip olmalıdır.

Manchester General Hospital’da rehabilitasyon uzmanı olan Olive Burley, iReal 3D tarayıcının yüz onarımı ve yeniden şekillendirme deneyindeki performansını değerlendirmiştir. “Denediğimiz diğer sistemlerle karşılaştırıldığında, iReal body 3D tarayıcının hastane ortamındaki tüm gereksinimleri ve uygulamaları karşıladığını gördük. Birkaç dakika içinde, iReal kaşlar, ince çizgiler, kırışıklıklar ve gözler gibi ayrıntıların yüksek kaliteli taramasını gerçekçi doku yakalama ile tamamlamaktadır.” şeklinde yorumlamıştır. Daha sonra ilgili veriler özel tasarım yazılımlara aktarılarak hastaların kişiye özel protezler yaptırabilmesi sağlanır. Örnek olarak rinoplasti (burun estetiği) ile, özelleştirilmiş protezler verilebilir. Hasta ile iletişim kurmak amacıyla bir 3D implantasyon efekti oluşturmak için operasyondan önce 3D tarama planlanır. Ayrıca vakanın operasyon planı da kaydedilmektedir.

 

3D Tarama

3B Tarama Uygulama Örneği

Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü

Her geçen gün dünyamız çölleşiyor, iklim değişiyor. Dünya hepimizin evi ve evimize sahip çıkmalı, çölleşmeye karşı farkındalığımızı arttırmalıyız. Biz de Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında farkındalığı arttırmak için TEMA Vakfı Hatay ağaçlandırma sahalarına Poligon Mühendislik olarak 50 adet, PLG Global ile sosyal medyada challenge yaparak PLG Global adına da 50 fidan bağışladık. Bu farkındalığın katlanarak artmasını umut ediyoruz. Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya bırakmanın hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz.

Şirketlerin Dijital Dönüşüm Yolculuğu

BCG’nin dünya çapında yaptığı, 27 farklı ülkeden 2.296 firmanın örneklem olarak seçildiği güncel araştırmaya göre; biyonik şirketler tüm sektörlerde bulunsa da araştırmanın sonucunda bazı sektörlerin dijital olgunluk açısından oldukça ileride olduğunu gösteriyor; bunların başında finans kurumları, teknoloji ve telekomünikasyon gelmektedir. (Bkz. Ek 1.) Bu üçü, sundukları ürün ve hizmetlerin dijital doğası göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan, birkaç yıldır dijital olarak en olgun endüstriler olarak konumlarını koruyorlar. Ancak pandemi, tüketici ürünleri ve perakendenin yanı sıra sağlık hizmetlerinin dijital gelişimini açıkça hızlandırdı ve dijital olgunluklarını 2019’dan 2020’ye kadar önemli ölçüde artırdı. DAI ( Digital Acceleration Index ) puanları sırasıyla 8 puan ve 5 puan arttı.

 
 

PLG Haber Haziran’a kısa not

Kahraman olmak ister misin?

Poligon Ailesi olarak oldukça bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdik. Aykut Kadir Kurt tarafından kök hücre bağışının hayat kurtarmada ne kadar önemli olduğunu ve onlarca insanın hayata tutunması için uygun donörü bulması gerektiğini, bu sürecin çok uzun zaman alabildiğini ve bulunamadığı takdirde maalesef ki hayatlarını kaybettiğini konuştuk…

Kendisinin TEDx konuşmasını da aşağıdan izleyebilirsiniz.

www.poligonmuhendislik.com