PLG Haberler

Değerli Okuyucumuz,

Geride bıraktığımız şubat ayında zorlu hava koşulları ile mücadele ederken içimizi ısıtacak Poligon’da Kahve Sohbetleri’ ne başladık. İlk konuğumuz Terranova Digital’ın kurucusu Özer Soysev idi. Globalde e-ticareti, dijital platformları, yükselen trendleri, 3 boyutlu teknolojileri konuştuk. Bununla birlikte kahve sohbetleri farklı konu ve konuklarla hız kesmeden devam edecek.

Bu ayki PLG Haber’de, Üç Boyutlu Baskı konusunu ele aldık. Siz değerli iş ortaklarımıza yönelik ürettiğimiz çözümlerle de her zaman yanınızdayız. Zortrax kampanyası için 15 Mart’ı bekleyin! Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek, bizden en güncel haberlere ulaşabilirsiniz. 

Keyifli okumalar.

Üç Boyutlu Baskı Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Madde

Üç boyutlu teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birçok alanda hız ve maliyet üstünlüğü elde ettik. Ayrıca üç boyutlu baskı alma imkanı hayal ettiğimiz parçayı kolaylıkla seri üretim öncesinde somutlaştırabilme imkanını da barındırır. Geçirdiğimiz pandemi döneminin başlarında 3 boyutlu yazıcı, siperlik üretimi konusunda en fazla aranan üretim yöntemiydi. Dayanışmanın ön plana çıktığı zamanlarda biz de sürece destek olduk. Poligon Mühendislik olarak ilk siperlik baskı üretimlerinin yapılıp sağlık çalışanlarının kullanımına sunulmasına katkı sağladık. Sonuç olarak her adımda ve ulaşmak istediğimiz hedefte toplumsal faydayı önde tutmanın bilinciyle hareket etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

5 maddeden bahsetmemiz gerekirse;

1) Üç boyutlu baskı teknolojisi sınırların ötesinde deneyimler yaratıyor

Günümüz teknolojisini kullanırken “Sky is the limit” demek aslında konuyu anlatacak en uygun tabir olabilir. Aynı şekilde bunca farklı marka varken gerçekten ihtiyaçlarınıza uygun bir üç boyutlu yazıcı kullanıyor olmak önemli. Ayrıca Endüstriyel bir parça üretmek; üç boyutlu baskı alarak güvenilirdir. Bununla birlikte çıktılarda, verimli olmak ve son derece hassas sonuçlara ulaşmak da önemlidir. Ayrıca pek çok sektöre dokunan 3B yazıcılar medikal aparatlar üreterek farklı problemlere de çözüm sunuyorlar. Örneğin; Parkinson ile mücadele eden bir atlet Tiktok’ta 3 boyutlu baskı grubunun üyelerinden birinin tasarladığı ilaç kutusu tasarımından ilham alarak şişenin üretimini gerçekleştirdi. Sonuç olarak hastalıkla savaşan pek çok insan için kolaylık sağlayan bir ürün oldu. Haberin detayına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Mashable 

3D teknolojisi ile bu konularda önde olmak mümkündür. 27 alanda ödüllü Zortrax; Dünya’da ve Türkiye’de tercih edilen ve bilinen bir markadır. Ek olarak Zortrax 3D teknolojisi hem tasarımcılar hem de endüstriyel şirketler için en iyi seçenektir. Üç boyutlu baskı almak için kullanılan Zortrax 3D teknoloji ürünleri, birbiriyle bağlantılı sistem içinde çalışıyor.  Bu nedenle boyutsal isabet ve mükemmel baskı kalitesi ile üretim yapıyor. Başka bir deyişle geniş bir çalışma alanı ve farklı özelliklere sahip profesyonel abs, ultrat ve benzeri malzemeler kullanılabiliniyor. Zortrax 3D teknolojisini elverişli ve mükemmel baskı kalitesi ile üretim yapabilen, bir teknoloji haline getiriyor.

3D Printer Savunma Sanayisine katkısı
3D Printer Otomotiv Sektörü Katkısı
 

2) Üç Boyutlu Baskının Otomotiv Endüstrisine sağladığı katkı her geçen gün artıyor.

Günümüz teknolojisi, mükemmel baskı kalitesi ile, otomotiv parçalarını giderek yaygın bir şekilde üretilmesine olanak sağlıyor. Bununla birlikte Zortrax otomotiv parçalarını mükemmel kalitede üreterek otomotiv endüstrisine olağanüstü başarılara imza atıyor. 3D teknolojisi büyük güce sahiptir. Geleneksel üretim yöntemlerinin tüm aşamalarını geçtikten sonra, üretimi mümkün olmayan parçaların elde edilmesini sağlıyor. Katmanlı imalat teknolojisi ile üretilen otomotiv parçaları daha hafif ve hesaplı oluyorlar. Ayrıca daha iyi performans ve daha düşük enerji tasarrufu kazandırıyor. Zortrax bu özellikleriyle otomotiv endüstrisinin beklentilerini karşılayan teknolojileri içeriyor.

3D Printer Otomotiv Sektörü Katkısı

3) Üç Boyutlu Baskı Savunma Endüstrisinin önemli bir parçası haline geldi.

Savunma endüstrisinin, boyutsal isabet ve mükemmel baskı kalitesi ihtiyaçlarını hızlı ve düşük maliyetlerle karşılayan, Zortrax’ın 3D teknolojisi Türkiye’de gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Ayrıca Üretim teknolojileri konusunda maliyetleri ve harcanan zamanı neredeyse yarı yarıya düşüren teknolojiyi bünyesinde bulundurur. Ayrıca arızalı veya aşınmış parçaları yerinde, güvenilir mükemmel baskı kalitesi ile üretebilme kabiliyetine de sahip

4) Sağlık Endüstrisine sağladığı katkı yadsınamaz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz örnekten yola çıkarak 3D teknolojisi ile üretim yapabilmek bize sağlık alanında kapılar açabiliyor. Ayrıca öte yandan Zortrax’ın bu teknolojisi protezlerden, implantlara kadar şaşırtıcı çeşitlilikte tıbbi uygulamaları üretmeyi sağlamaktadır. Bununla birlikte Zortrax’ın sunduğu kalite, sağlık çalışanlarının uygun bir maliyetle hastaya özel prototipler oluşturmasına olanak tanıyor. Lazer tarama, bir modelin yüzeyinin ayrıntılı görüntülerini almak için kullanılıyor. Ek olarak Zortrax 3D teknolojisi içerdiği modern yazılım sayesinde; bu tıbbi görüntüleri, söz konusu tedavi ürünlerine başarıyla dönüştürebiliyor. Mesela bir zamanlar tamamen hayal ürünü olan 3D teknolojiler artık hızlı, ucuz ve hassas bir şekilde üretim potası olmuşlardır. Her şeyden önce cerrahi implantlar, karmaşık ve organik yapıların konakçı doku tarafından kabul edilmesini gerektirir. Bu yapılar, geleneksel üretim yöntemleriyle oldukça yüksek maliyetlere üretilebilir. Ancak Zortrax’a sahipseniz bunları ek maliyet olmadan ve mükemmel baskı kalitesi ile temin edebilirsiniz.

3D Printer Sağlık Sektörü Etkisi

5) Üç Boyutlu Baskı ile bir binanın maketini yapabilmek oldukça kolay

Çizilmiş planlardan, fiziksel modellere yolculuk uzun ve zorludur. Ek olarak el yapımı, detaylı ve ölçeklendirilmiş bir bina oluşturmak için çok çalışmak gerekir. Bununla birlikte  karmaşık geometriler söz konusu olduğunda görev daha da zorlaşır. Sonuç olarak süreci Zortrax ile hızlandırabilirsiniz. Ayrıca mimarlara mekan modellerini daha hızlı ve her an düşük maliyetle deneme yanılmaya imkan verecek şekilde ortaya çıkarmasını da sağlıyor. Müteahhitlere ve müşterilere yapının son halini nasıl görüneceği konusunda bütün opsiyonlara açık olarak fikir de veriyor. En önemlisi istenebilecek herhangi bir öneriyi zihinlerde uyandıracak somut numuneleri üretiyor. Bazı ince ayarlara ihtiyaç duyduğunu fark etmeden önce yapının neredeyse bitmesini beklemeye gerek kalmadan, zaman ve maliyet tasarrufu da sağlıyor. Sonuç olarak karmaşıklık ne olursa olsun, Zortrax 3D teknolojisi ile son derece hassas üretilmiş modelleri, birkaç gün içinde ortaya çıkarabilirsiniz hem de kolaylıkla!

Kaynak: Zortrax

3D Printer İnşaat Sektörü Etkisi

Zortrax M200 Plus ile Kedi İçin Özel Yapılmış Kask

Bu paragrafta Fransız influencer Remy Vicarini, Zortrax M200 Plus masaüstü yazıcıyı kullanarak ürettiği kasklardan bahsedeceğiz. Kedisi Cathode için olağanüstü kasklar tasarladı ve 3D olarak üretti. Ayrıca Remy’nin bu üretim için  kullandığı filament ,Z-ULTRAT, dayanıklılığı, baskıların pürüzsüz bitişi özellikleriyle de ön plana çıkıyor.  Sonrasında Remy, kedisi için özel yapım kaskların yanı sıra, Zortrax 3D yazıcısını ihtiyaç duyduğunda günlük kullanım için birden fazla nesne üretmek için de kullanıyor. Sonuç olarak Remy’nin spordaki ayrılmaz arkadaşı kedisi Cathode’un gözlerini korumak için ürettiği bu kask gibi üretilmesi oldukça zor olan ürünleri Zortrax 3D baskı ile almak oldukça kolay.

Kaynak: Zortrax
3D Printer ile basılmış bir Kask

PLG Haber Mart’a kısa not

Ek olarak bülteni Mercedes’in Avatar filminden esinlenerek ürettiği ilginizi çekeceğini düşündüğümüz fütüristtik concept aracı ile bitirmek isteriz. Gelecekte araçların görüntüsünün nasıl olabileceği konusunda heyecanlandıran ve fikir veren tasarımıyla dikkat çeken Vision AVTR 2020 yılında Las Vegas’ta gerçekleşen tüketici elektroniği fuarında yerini aldı. Ayrıca iç dizaynı vegan materyallerden oluşan araç; tümüyle otonom ve geri dönüştürülebilir olmasıyla da ön plana çıkıyor.  Sonuç olarak sürdürülebilir teknolojilere verilen önem oldukça umut verici.

Mercedes New Car Vision AVTR 2020 Lansman
Mercedes New Car Vision AVTR 2020 Lansman
Mercedes New Car Vision AVTR 2020 Lansman
Mercedes New Car Vision AVTR 2020 Lansman

www.poligonmuhendislik.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir