PLG Haberler
 PLG HABER

Değerli Okuyucumuz,      

Ülkemizin dört bir yanında yangınla mücadele ettiğimiz bu günlerde derin üzüntü içindeyiz. En kısa sürede tüm yangınların kontrol altına alınmasını temenni ediyoruz. Poligon Ailesi olarak bu süreçte elimizden gelen tüm çabayı gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz.

Diğer taraftan Türkiye olarak Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda gösterdiğimiz üstün başarı bizi gururlandırıyor. Dileriz ki; her geçen gün bu başarılarımıza bir yenisini daha ekleyelim.

Bu sayımızda HP 3D yazıcı ile hayal ettiğiniz her şeyi hayata geçirebilmenizi, kişiselleştirilmiş ürün deneyimini anlattık.

Keyifli okumalar.

HP 3D Yazıcı ile Neler Mümkün?

CUPRA’nın Léon Competición yarış arabasının üretilmesi

Bir yarış arabası hayal edin. Asıl amacı şüphesiz esneklik ve ulaşabileceği maksimum hıza sahip olmak… Aracın üretimini üstlenen firma için ise; komplike bileşenlerden oluşan bu yarış aracının oldukça kısıtlı zamanda üretimini sağlamak… HP MJF teknolojisiyle bu fonksiyonel parçaları üretmek hem de oldukça kısa zamanda mümkün. Dizayn aşamasından test aşamasına kadar tüm süreçlerde HP, aynı parçanın pek çok farklı varyasyonunun üretilmesine de olanak tanıyor.  Sonuç olarak rekabetin oldukça yoğun olduğu bir ortamda her bir farklı olasılığı ürün üzerinde deneyebilme kabiliyetine sahip olmak kulağa oldukça tatmin edici geliyor. Böylelikle çok kısa zamanda başarılı sonuçlar elde edebilme imkanı elde ediliyor. İşte bunların hepsi HP ile yapabilirsiniz!

Merkezi Barselona’ya yakın olan SEAT, kurulduğu 1950 yılından bu yana İspanya’da otomobil tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan tek şirkettir. CUPRA, SEAT organizasyonu içinde, çarpıcı tasarıma sahip ve elektrikli performansa dayalı otomobiller de üreten bağımsız bir markadır. 2018’den beri yarış arabaları da üretmektedir.

HP Multi Jet Fusion ile prototip Oluşturma ve Üretim

Yeni yarış arabası CUPRA Leon Competición’un hayata geçirilme aşamalarında CUPRA, yan aynalar, hava menfezleri ve direksiyon simidi için merkezi kontrol modülü gibi otomobilin bazı hafif bileşenlerinin üretiminde hızla prototipler oluştururken zorluklarla karşılaştı.

CUPRA, tasarımları hızla revize etmek, bu tasarımları test etmek ve kısa sürede nihai ürüne ulaşmalarına yardımcı olmak için HP Multi Jet Fusion teknolojisinden yararlandı.  Özellikle Jet Fusion 5200 Serisi ile hedeflediği sonuçlara ulaştı.

CUPRA Racing Teknik Geliştirme Başkanı Xavi Serra’ya göre, Multi Jet Fusion, CUPRA’nın tasarımları için birden fazla parça üretmesini sağlıyor. Serra, “Ürün geliştirme artık paralel olarak yapıldığından, bu teknoloji tasarım sürecindeki herhangi bir değişikliğe hızlı tepki vermemizi sağlıyor.” dedi

SKORPION ENGINEERING, YARIŞ MOTOSİKLETLERİ İÇİN PARÇA ÜRETMEK İÇİN HP Multi Jet Fusion İLE ALINAN 3D BASKI KULLANIYOR

Serbest stil motosiklet sürücüsü Alvaro Dal Farra, kendisine ait Kawasaki KX 450 3D Core motosikleti için kişiselleştirilmiş fonksiyonel parçalara (kaporta, yakıt deposu gibi) sahip olmak istedi. HP Multi Jet Fusion (MJF) teknolojisi sayesinde Skorpion Engineering, HP 3D High Reusability (HR)1 PA 12 kullanarak bu parçaları tasarlayabildi ve 3B yazdırabildi.

Bir yarış motosikleti için en önemli nokta kullanılan malzemenin gelişmiş mekanik özellikleri ve sağlamlığıdır. Böylelikle yarış sırasında hızlı hamleler yapılabilir.

Skorpion Engineering, tersine mühendislik tekniklerini ve 3D tarayıcıları da kullanarak Kawasaki KX 450’nin önceki tasarımından seçilen bileşenleri dijitalleştirebildi ve bunları yeniden tasarlayıp özelleştirebildi.

 

Motosikletin kaportası, görsel renk efektlerinin oluşturulmasına izin veren yeni bir tasarımla HP 3D HR PA 12 kullanılarak 3D olarak basıldı.

Yakıt deposu, orijinal depoyla aynı boyutlara sahip harici bir “gövde” ile tasarlandı, ancak şimdi “motosikletin kalbini” temsil eden kırmızı depoyu ortaya çıkaran deliklere sahip.

Genel olarak, Skorpion Engineering, HP MJF teknolojisi ile aşağıdaki avantajları elde etti: 

Basitleştirilmiş süreç: Daha önce kullanılan FDM teknolojisi ile Skorpion, parçaları temizlemek için ekstra zaman harcamak ve zorlu süreçler kullanmak zorunda kalmıştı.

Güçlü, esnek malzeme: HP 3D HR PA 12 ile Skorpion Engineering, parça kırılması endişesi duymadan hem estetik bir görselliğe sahip oldu, hem de montaj testlerini gerçekleştirebildi.

Martımız NTV ve ATV Ana Haberde!

Dünyayı daha yaşanır bir yer kılmak adına attığımız küçük adımlar her geçen gün büyüyor ve kocaman bir iyiliğe dönüşüyor. Martımız için yaptığımız çalışma oldukça ses getirdi ve ana haber bültenlerinde yayınlandı. Sonraki dönemde de toplumsal faydayı ön planda tutan bakış açımızı iş süreçlerimize dahil etmeye, hatta süreçlerimizin merkezine koymaya devam edeceğiz. Takipte kalınız.

NTV Haberler Martı Protez Ayak

Haberi izlemek için tıklayınız.

ATV Haberler Martı Protez Ayak

Haberi izlemek için tıklayınız.

PLG Haber Ağustos’a kısa not

Tokyo Olimpiyatları’nda Zortrax M300 Dual Etkisi

Celine Goberville birçok atış şampiyonasında derece almış bir sporcu olarak öne çıkarken; kişiselleştirilmiş tabanca kabzası üretimi için 3D Athletics ile iş birliği yaptı. Birlikte Zortrax M300 Dual kullanımıyla üretilen kişiselleştirilmiş bir tabanca kabzası ürettiler. Bu tasarım Celine’e ergonomik bir atış deneyimi de sunuyordu. Celine; kendisinin ve ablasının rekabetçi bir yapısı olduğunu vurgularken poligonda tabanca kabzasını tam anlamıyla hissetmenin hedefi vurmak için gerekliliğinin de altını çizmekteydi. Buradan yola çıkarak birden fazla prototip denemesi yapan Celine; 10 metrelik atışlarda nihai sonucun %30, %40 oranında teknolojiye bağlı olduğunu da düşünüyordu. Müsabakalarda rekabet avantajı yaratmak için kendisi ve kız kardeşi; CM 162el model havalı tabanca ile yaptıkları atışları optimize ederek mevcut kabzayı Zortrax 3D printer ile ABS ve polimer karışımı kullanarak kişiselleştirdi.

Goberville kısa süre önce Avrupa Atıcılık Şampiyonası’nda bronz madalya elde etmek için tabancanın bu gelişmiş versiyonunu kullandı. Buradan yola çıkarak sporcunun yeni aksesuarlı silahını Fransa’yı temsil etmeye hak kazandığı Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’nda kullanacağını öngörmek de mümkün.

kaynak : 3D Printing Industry

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir