PLG Haberler

Değerli Okuyucumuz,

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz tüm etkinlikleri bir başka sayımızda sizinle buluşturuyoruz. IT ekibimizden Haydar Ali Satar’ın kaleme aldığı “yapay zeka” konulu yazımıza, yepyeni Kahve Sohbetleri konuğumuzla ilgili detaylara ve bizimle ilgili tüm gelişmelere burada yer verdik.

Keyifli okumalar…

Yepyeni Video Formatlı Kahve Sohbetleri…

KAhve Sohbetleri Konuk Emine Ekeş

Kahve Sohbetleri’ nde bu kez A Data Regional Sales & Marketing Manager’ı Emine Ekeş’i ağırladık. Kendisiyle E-Spor hakkında tüm detayları konuştuk. Satış ve Pazarlama Direktörümüz Bora Dağlı ve firma Kurucu Ortağımız Gökhan Yurdumakan’ ın ev sahipliği yaptığı, İstanbul ofisimizde gerçekleşen sohbete ait videoya ilerleyen günlerde YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. Takipte kalınız.

13-16 Ekim Tarihlerinde CNR Expo’da Kalite’21 Fuarı’ndayız…

Üretimde üst düzey kaliteyi arayan firmaların; aradıklarına her aşamada cevap verecek firmalarla bir arada bulunduğu fuar deneyiminde 103 numaralı stantta yerimizi alıyoruz. Ayrıca standımıza gelen ziyaretçilerin ücretsiz 3 boyutlu taraması da yapılacak. Kalite Fuarı’nda görüşmek üzere…

Yepyeni Bir Konsept Daha…

Sosyal medya hesaplarımızda aklınıza takılan her türlü 3 boyutlu teknolojilerle ilgili, hizmet ve uzmanlık alanlarımız hakkında soru sorun cevabını video formatında uzmanımızdan öğrenin. Aşağıdaki linkten paylaşılan soruları ve verilen cevaplara ait videoları inceleyebilirsiniz. Haydi siz de videolarımızın altına #birbilenesor-3d-baski#birbilenesor-mjf

Yapay Zeka Hayatımızın Neresinde?

Yapay Zekâ; son zamanlarda en çok duyduğumuz ve popüler olan konulardan birisi. Peki nedir yapay zeka? Yoksa gerçekten düşünüldüğü gibi insanların yerini mi alacak?  Konuyu anlamlandırma sürecinde bir kesimi korkutuyor fakat bir kesimi ise oldukça heyecanlandırıyor demek yanlış olmaz.

Yapay zeka; diğer tüm ihtiyaçlar gibi insanların ihtiyaçlarından doğmuştur. Özellikle son dönemde yapay zekanın gelişmesi insanların iş yükünü azaltmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Hadi konuyu daha ayrıntılı ele alalım.

Yapay Zeka Nedir?

En basit ifadeyle yapay zeka (AI), görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. Yani aslında insanı taklit ederek o bilgilerden yeni analizler yapıp kendine yeni bilgiler üretmek diyebiliriz. Yapay zekanın amacının her ne kadar dünyayı ele geçirmek olduğu gibi düşünceler ortaya çıksa da yapay zekanın amacı insanların yerini almak değildir. Bunun aksine amaç insanları geliştirmek, işini kolaylaştırmak ve onlara katkı sağlamaktır.

Yapay Zeka ve AI Teknolojisi

Şu anda yazdığım makaleyi bile robotların makine öğrenmesi aracılığı ile yazabilmesi mümkündür. Öyle ki 2020 yılında Open Al tarafından geliştirilen GPT-3 adlı yapay zeka; 500 kelimelik bir makale yazmıştır. Ayrıca sadece bununla yetinmeyip şiir yazabilme hatta bir bölümü verilen şiiri tamamlama gibi yetenekleri de mevcut. Oldukça şaşırtıcı bir gelişme değil mi? Bir bakıma yazarları taklit ediyor. Bunun yanı sıra sizin isteklerinize göre bir web sitesi bile tasarlama kabiliyeti de var.

Teknolojinin bu denli gelişmesi her alanı etkilediği gibi iş dünyasını da etkiledi. İş dünyasının her alanında yapay zeka kullanılmaktadır. Özellikle fabrikalarda çalışan robotlar bunlara verilebilecek en basit örneklerden yalnızca biridir. 

Yapay Zekaya Neden İhtiyacımız Var?

Tamamen biz insanların ihtiyaçlarından doğmuştur. Çünkü biz insanlar doğamız gereği her zaman daha iyisini isteriz. Fakat her insanın fiziksel olarak yapabileceği şeyler sınırlıdır. Ama makinelerde bu durum bunun tam aksinedir. İnsanlar yaptığı bir işi her zaman aynı doğrulukta ve hızda yapamazlar.

Yapay Zekaya Neden İhtiyaç Duyarız

Makinelerde ise bu durum böyle değildir Üstelik bu makineler geliştirilerek daha hızlı sürede ve daha az maliyetle de üretim süreçlerine dahil ediliyor. Yani yapay zekaya kendi yaşam kalitemizi arttırmamız için ihtiyacımız var ve bu istek her geçen gün daha da çok artıyor.

Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

 Yapay zekanın gelişmesi iş dünyasını olumlu yönde etkilediği gibi olumsuz yönde de etkilemiştir. Bazı mesleklerin ömrü tükenirken yeni mesleklere de kapı açmıştır. Yapay zekanın tehdit ettiği mesleklerden bazıları şunlardır:

Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor
Finans Analistleri: Geliştirilen algoritmalar ve trend analizi finans alanında oldukça verimli sonuçlar verebiliyor. Bundan dolayı finans analistleri gelecek adına yok olabilecek meslekler arasında yer alıyor.

Şoförler: Ulaşım alanında yapay zekâ çok sağlam adımlarla ilerliyor. Sürücüsüz(otonom) araçlar artık yaygınlaşmaya başladı. Bu da demek oluyor ki yakın zamanda şoförlere gerek kalmayacak. 

Özellikle otonom araçlardaki yapay zeka teknolojisi oldukça gelişmiş ve tam otonom sürüş özelliğini Tesla bu yıl kullanıma sundu. Bu konuda yapay zeka oldukça önemli bir yer tutuyor. Bir sürü kamera ve sensörlerden aldığı bilgileri analiz ederek en doğru kararı vermeyi sağlıyor.

Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor
Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor

Çiftçiler: Tehdit altında olan bir diğer meslek ise çiftçiliktir. Özellikle Endüstri 4.0 bu alanda geliştirilmiş en güçlü  teknolojilerdendir. IOT(Nesnelerin İnterneti) sayesinde sensörlerden alınan değerler belirli algoritmalarla analiz yapar ve gerekli işlemler başlatılır.

Yapay Zeka Yeni Teknolojilere Ne Gibi Katkılar Sağlamıştır?

Bu teknoloji günümüzde birçok teknolojiyi geliştirmiştir ve biz bu teknolojileri çok sıklıkla kullanmaktayız. Aslında hayatımızın her köşesinde bir yapay zeka var. Bunların bazılarını sizler için derledim:

Görüntü İşleme

Görüntü işleme, elimizde bulunan görüntüden yeni bilgiler çıkarmamızı sağlayan teknolojidir. Özellikle son zamanlarda sıklıkla kullandığımız programlardan biri de yapay zekayı kullanmaktadır: Google Lens. Google tarafından geliştrilen bu program kameranızdan çektiğiniz fotoğraflarla ilgili içerikleri derliyor. Örnek vermek gerekirse; telefonunuzdan çektiğiniz bir telefonun marka, model gibi bilgilerini size sunabiliyor. Sadece bununla sınırlı kalmıyor: metin çevirisi, ödev araması, restoran araması vb. gibi birçok özelliği de içinde barındırıyor.

Google Lens Ne Tür Bİr AI

Yüz Tanım Sistemi

Kameralar sayesinde çekilen fotoğraflar dijital hale getirilir ve piksellere ayrılır. Pikseller ise kodlara dönüştürülür. Ortaya çıkan bu kodlar yapay zeka sayesinde yorumlanır.

Yapay Zekakullanım Alanları

Ayrıca devletler tarafından da kullanılmaktadır. Polisler, tutukluların sabıka fotoğraflarını toplar ve bunları yüz tanıma veri tabanlarıyla karşılaştırır. Tutuklunun fotoğrafı çekildiğinde bu fotoğraf, polisin daha sonra gerçekleştireceği suç araştırmalarında taranması için veri tabanlarına eklenir. 

Son olarak günümüz teknolojisinin gelişmesi hayatımızı oldukça etkiledi. Kuşkusuz bunlardan birisi gizlilik. Her şey internete bu kadar bağlıyken ne kadar güvende olduğumuz ise şüpheli. Her ne kadar yapay zeka bize katkı sağlasa da tüm verilerimizin internet üzerinde olması ve yapay zekanın gelişmesi için kullanılıyor olması insanları tedirgin ediyor.

PLG Haber Ekim’e kısa not

Apple, 3D haritalarını Apple Haritalar uygulaması üzerinden Londra, LA, New York ve San Francisco dahil olmak üzere farklı şehirlere getiriyor. iOS 15 ile yaşanabilen bu deneyim, uygulamayı pazar lideri Google Haritalarla daha rekabetçi bir ortam oluşturmak için Apple’ın haritalama platformuna yapılan birkaç yıllık yatırımın ardından geldi. Bu, yalnızca mevcut durumda büyük pazarlara gelenler gibi 3D haritaların eklenmesini değil, aynı zamanda genel olarak daha ayrıntılı haritaları, gelişmiş toplu taşıma özelliklerini, AR görüntüleme modlarını ve daha fazlasını da içeriyor. Bu özelliklerin birçoğunun kullanıma sunulması zaman aldı ve geliştirmeleri ilk kazananlar ABD ve dünyadaki büyük metropoller oldu. Örneğin AR görüntüleme, bu yıl yalnızca belirli şehirlerde kullanıma sunuldu. Sizce 3 boyutlu bu deneyim Türkiye’ye ne zaman gelir?

Yeni iPhone Telefonlar ve İOS 15

Kaynakça: TechCrunch

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir