Skip to content

Rodosto Marin

logo

Case Study

Marka adını Tekirdağ’ın nostaljik isminden alan Rodosto Marin; 1985 ‘ten bugüne eğlence ve sportif amaçlı motorlu-motorsuz yelkenliler, motorlu tekne ve yatlar, sandal, kayık ve benzeri deniz araçları & aksesuarlarının satışı, deniz motorlarının satışı ve yetkili servisliğini yapmaktadır. Bununla birlikte lokasyonu itibarıyla yurt içine yaptığı üretimin yanı sıra firma vizyonuna paralel olarak global ölçekte yurt dışına da üretim yapmaktadır.

460 ve 520 modeli ile firma sektörde rakiplerine nazaran yeni genç çizgisi ve modern tasarımı ile yüksek pazar payı hedeflemektedir

Mevcut teknelerle kıyaslandığında en geniş iç hacmine sahip teknelerini en kötü deniz koşullarında test ve simüle ederek üretimlerini gerçekleştirmektedirler.

Üretim kalitelerini artırmak adına teknolojiden de yararlanmak isteyen Rodosto Marin, yeni çıkaracakları 580 modeli öncesinde mevcut teknelerinin 3Boyutlu tarama sistemleri ile datalarını çıkarmak ve denizciliği test edilmiş bu modellere göre yeni tekne modelini tasarlamak istemiştir.

Bu doğrultuda Poligon Mühendisliğin hizmetlerini tercih ederek ve 2 farklı 520 Sunlight modelini 3 boyutlu tarayarak ürünlere ait dataları elde etmişlerdir. Poligon Mühendislik olarak biz Scantech markasının farklı modelleri ile tekneleri aşağıdaki fotoğraflarda göründüğü gibi taradık.

Scantech TrackScan modeli ile çok büyük ve geniş parçaları hızlıca tarayarak stl datalarını elde ettik. Tekne içindeki dar alanların datalarını almak için ise SimScan modeli çok ideal bir seçim oldu.

Bu iki modelle birlikte teknenin tüm tarama işlemlerini yaklaşık 1,5 saatte tamamladık.

Yukarıdaki tarama datalarını ve aşağıdaki katı model datasını, üzerine tasarlayacağımız ürün geliştirme projeleri için kullanmış olacağız. Burada referans noktamız teknenin iskeletinde mevcutta var olan yapının modernize edilmesi ve fonksiyonelliğini arttırmak olacaktır.

Ayrıca tüm 3b tarama ve modelleme hizmetlerimiz için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!